Subiect: Cele 10 porunci
View Single Post
  #17  
Vechi 13.08.2009, 12:46:16
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Ce am tradus este din textul original.

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Am intrebat daca apare si in text, in rest este logic ca daca ar fi lipsit cuvantul "sambata" s-ar fi dedus din expresia "ziua de odihna"- care la iudei nu aera alta decat sambata.
Si inca: Sambata pe ebraica se numeste Shabat ,nume care deriva din la-shevet si se traduce: a sedea, a se odihni,a nu face nimic. Shvita+greva.
Personal, eu, cu toate ca nu sunt religios, am o mare onoare pentru ce este scris in VT,nu din cauza ca cred ca toate povestile sunt reale ci pentru ca tot ce este scris este logic, destept si este baza de cercetari si discutii interesante.
De exemplu intrebarea ta. In porunca IV Dumnezeu insus explica dece Ziua 7,Sambata : ca in aceia zi si EL s-a odihnit.
Daca te gandesti ,ce a dat omenirii porunca asta ,intelegi ca legea asta este una din temeliile civilizatiei moderne.Este prima lege sociala si poate cea mai importanta.
Si nu conteaza daca ziua de odihna este sambata sau duminica.Ai intrebat,am raspuns.
Evreii,au luat si porunca asta in serios si ei ,pana azi nu vor face nici o munca sambata ,asta numai ca Dumnezeu a cerut ca sa fie sambata o zi sfintita.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote