View Single Post
  #13  
Vechi 29.09.2016, 21:54:28
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

1/Geneza 37 cu 35
<<Toți fiii și toate fiicele lui au venit* ca să-l mângâie, dar el nu voia să primească nicio mângâiere, ci zicea: „Plângând** mă voi coborî la fiul meu, în Locuința morților.” Și plângea astfel pe fiul său. >>
Adica il voi plange pe fiul meu pana ma voi cobori la el in groapa,in mormant,in pamant,pana voi muri si voi fi ingropat.

2/1 Samuel(imparati)-28:11-19
<< 11 Femeia a zis: „Pe cine vrei să-ți scol?” Și el a răspuns: „Scoală-mi pe Samuel.”
12 Când a văzut femeia pe Samuel, a scos un țipăt mare și a zis lui Saul: „Pentru ce m-ai înșelat? Tu ești Saul!”
13 Împăratul i-a zis: „Nu te teme de nimic. Dar ce vezi?” Femeia a zis lui Saul: „Văd o ființă dumnezeiască sculându-se din pământ.”
14 El i-a zis: „Cum e la chip?” Și ea a răspuns: „Este un bătrân care se scoală și este învelit cu o mantie*.” Saul a înțeles că era Samuel și s-a plecat cu fața la pământ și s-a închinat.
15 Samuel a zis lui Saul: „Pentru ce m-ai tulburat chemându-mă?” Saul a răspuns: „Sunt* într-o mare strâmtorare: filistenii îmi fac război, și Dumnezeu** S-a depărtat de la mine; nu mi-a† răspuns nici prin proroci, nici prin vise. Și te-am chemat să-mi arăți ce să fac.”
16 Samuel a zis: „Pentru ce mă întrebi pe mine, când Domnul S-a depărtat de tine și S-a făcut vrăjmașul tău?
17 Domnul îți face așa cum îți* vestisem din partea Lui; Domnul a rupt împărăția din mâinile tale și a dat-o altuia, lui David.
18 N-ai ascultat* de glasul Domnului și n-ai făcut pe Amalec să simtă aprinderea mâniei Lui, de aceea îți face Domnul așa astăzi.
19 Și chiar Domnul va da pe Israel împreună cu tine în mâinile filistenilor. Mâine, tu și fiii tăi veți fi împreună cu mine și Domnul va da tabăra lui Israel în mâinile filistenilor.” >>

Sa inteleg ca "sufletul"lui Samuel era in pamant?Si isi pastrase aspectul de batran?De ce Saul o intreaba pe vrajitoare "cum e la chip"?El nu il vedea?Atunci cum a dialogat cu el?
__________________
cei care isi fac din religie dumnezeul lor,nu vor mai avea Dumnezeu pentru religia lor
Reply With Quote