Subiect: Darurile magilor
View Single Post
  #5  
Vechi 21.05.2012, 20:07:32
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianadi Vezi mesajul
As dori sa stiu parerea d-voastra in legatura cu tamaia si smirna primita in dar de pruncul Iisus de la magi.
Tamaia {frankincense-termenul englezesc} se refera la rasina obtinuta prin crestarea arbustilor de Boswellia: Boswellia sacra, B. carteri, B. thurifera, B. frereana, and B. bhaw-dajiana (Burseraceae). Arbustii cresc pe un sol foarte uscat si pietros si e nevoie de 8-10 ani pentru a atinge perioada cand incepe "recoltarea". Scoarta e crestata si in locurile respective apar bobite de rasina ce se intaresc si sunt culese, sunt lasate la uscat si se comercializeaza ca tamaie. Cu cat "lacrimile" de tamaie au o culoare mai opaca-si cat mai crem, au un miros mai patrunzator si sunt culese intr-o anumita perioada a anului calitatea lor creste. Cunoscatorii apreciaza ca cea mai buna calitate este tamaia Hojari si Silver desi parerile sunt impartite intre cele 2: cea silver se pare ca miroase mai bine in conditiile desertice cu caldura excesiva pe cand cea hojari emana un miros mai placut in conditiile europene de umiditate si clima mai racoroasa. Tamaia este folosita in biserici, ca medicament in diferite afectiuni, folosita in parfumerie, in parfumarea caselor iar in tarile arabe chiar la alungarea insectelor din case. Arborii de Boswellia cresc in special in Yemen si coasta nordica a Somaliei. Pt cei ce inteleg engleza si vor mai multe informatii :

http://en.wikipedia.org/wiki/Frankincense

http://www.youtube.com/watch?v=X2Etg6p2IuE - The Frankincense Trail BBC Documentary - drumul tamaiei, documentar in 4 parti realizat de BBC.


Intrebarea si nedumerirea mea este urmatoarea: dc asta e tamaia...care e smirna? Parerea mea este ca cea ce noi numim smirna in engleza se traduce ca fiind tamaie si atunci ce am scris mai sus poate fi considerat ca informatii despre smirna, desi am gasit de cumparat la manastiri bobite mici crem, opace pe care scria ca este tamaie naturala.
Alta intrebare: am comandat de pe internet tamaie din Yemen si am primit un pliculet cu o rasina ca cea descrisa mai sus cu miros f placut....tinand cont ca mai mult ca sigur am cumparat-o de la un musulman-si ei ca si indienii si alte natii si confesiuni folosesc tamaie, pot sa o folosesc sa tamaiez icoanele? sau ar fi mai bine sa o duc unui preot sa o sfinteasca mai intai?




Si smirna e tot o rasina. Doar ca de la alt arbore si e mai dura, mai greu de facut bucatele mici, de aceea se si gaseste mai rar si e mai scumpa.
Google zice ca e vorba de arborele „Commiphora myrrha cu ramurile ceruite si cu spini mari, care creste pe tarmurile desertice ale Marii Rosii.
Inzestrata cu o mireasma speciala si cu proprietati vindecatoare exceptionale, smirna a fost unul dintre darurile pe care cei Trei Magi de la Rasarit le-au adus pruncului Iisus, in noaptea sfanta a Nasterii Sale.

Ce are atat de special aceasta planta, incat sa fie vrednica de a deveni un dar pentru Mantuitor? In primul rand, parfumul sau, despre care se crede inca din Antichitate ca ajuta la inlaturarea gandurilor negre, predispunand sufletul la rugaciune si la meditatie.

Smirna este in traditia multor popoare crestine simbolul cuminteniei, infranarii si intelepciunii. Chiar in traditia populara romaneasca exista expresii de genul: "Sa stai cuminte smirna" sau "A tacut smirna", care ilustreaza foarte bine valentele psiho-spirituale cu care este investita aceasta rasina, adusa de pe taramurile pe care a pasit Iisus, impreuna cu apostolii Sai.”


Nu stiu cum e tămâia hojari sau silver, dar eu inca n-am simtit miros mai frumos decat tămâia de nard adusa din Athos.
Reply With Quote