View Single Post
  #212  
Vechi 01.01.2010, 23:34:35
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cam multe modificari de la o bacterie pana la complexitatea organismului uman de exemplu.
Corect, foarte, foarte multe schimbari. Dar uiti ca sunt miliarde de ani de la aparitia vietii pe pamant, iar formele de viata s-au adaptat multitudinii de medii in care au trait, de la cratere vulcanice si funduri de ocean pana pe varvurite celor mai inalti munti si in inaltimile atmosferei.

Organismul uman nu a aparut dintr-o data. Evolutia e un proces eficient; ochiul uman, de exemplu, ca si alte organe, a fost "imprumutat" de la alte specii, deoarece isi dovedise "fiabilitatea" si nu era nevoie de modificari majore in structura sa.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pentru ca sa crezi ca totul s-a datorat intamplarii, iti trebuie intr-adevar o mare doza de credinta, oarba dupa umila mea parare.
Te-ai descris cu acuratete, inlocuieste doar "intamplare" cu "Dumnezeu". In afara de Biblie, tu nu ai alte surse care sa-ti spuna ca Dumnezeu a creat lumea si tot ce e in ea. Pe cand eu prefer sa cred in ceea ce dovezile indica. Si marea minunatie este ca ceea ce a postulat Darwin a fost confirmat mai tarziu de genetica si multe alte stiinte.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu s-a demonstrat niciodata stiintific ca intamplarea poate creea lucruri de complexitatea unui organism viu.
Pentru ca genetica si alte stiinte exista de mai putin de un secol ca stiinte, asta e un fir de praf pe scara la care evolueaza viata. Insa au ceea ce este necesar pentru a emite teorii solide, anume metoda stiintifica.

Tot metoda stiintifica este cea care ne spune cu acuratete din ce sunt facute stele indepartate, langa care n-a fost picior de om.

In locul tau nu mi-as face griji ca teoria evolutiei este pe cale sa se prabuseasca precum un castel de nisip, ca nu este asa. Mi-as face griji, in schimb, ca tot mai multi oameni care-si declara credinta in Dumnezeu sustin in acelasi timp ca Geneza e o alegorie. Nu te apuca sa convingi atei de adevarul spuselor tale, "salveaza-i" pe cei din propria credinta mai intai. Sunt curios ce vei face cand BOR va sustine, ca si Vaticanul, ca teoria evolutiei are merite deosebite si ca este foarte posibil sa fie adevarata. N-are rost sa te contrazici, acest lucru se va intampla mai devreme sau mai tarziu, doar ca dureaza mai mult la ortodocsi, ca sunt mai conservatori. Ce-o sa faci atunci? O sa te dezici de BOR?
__________________
User vechi: scrabble.