View Single Post
  #219  
Vechi 01.01.2010, 23:58:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Am revenit oleac uite cateva intrebari pentru voi.

1. Voi ati citit biblia?

2. Ati fi deacord ca biserica sa faca parte din senat? Adica sa fie putere in stat?

3. De ce tot dati cu Dumnezeu iubire, dragoste etc, cand abia recent s-a inventat conceptul de Dzeul iubitor(in ultimele decenii),inainte era pur si simplu stapan, asemanat mai mult cu un domnitor absolut , iar in biblie D-zeu uraste pe toti oamenii iar pe cei care nui omoara se asteapta de la ei supunere totala si cine nu asculta este omorat.

4. Ce parere aveti de faptul ca mai toti sefii bisericii ortodoxe romane au fost securisti?

5. Ce parere aveti depspre faptul ca pana la reforma agrara a lui Cuza biserica ortodoxa romana, detinea peste un sfert din teritoriile arabile ale tarii, avea averi fabuloase dar si datorii masive la stat, iar pamantul le era lucrat de tarani legati de pamant, in alte cuvinte sclavi?

6. Si ca odata am vazut in tramvai un preot care se "lipea" de un tip in inghesuiala si pana n-a tras ala o injuratura preotul nu s-a oprit.

7. Ce parere aveti despre perioda pagana din antichitate?
Am mai intrat putin pe aici si asa ce m-a amuzat ultima postare a ateului celui rau!
1. Ia mai citeste tu Biblia cu mai multa atentie! si nu te opri numai la VT!
2. Sa dam Cezarului ce e al Cezarului! Biserica este, oricum, putere in stat, nu are nevoie sa intre si in senat. Oricum, mi se pare ca BOR interzice preotilor sa aiba functie politica.
3. Aoleu, crestinismul s-o fi inventat in ultimele decenii! Mai citeste, mai citeste... in special Evangheliile.... dar sa stii ca ai dreptate intr-o anumita privinta, noi, cei mai multi dintre credinciosi tot vorbim aiurea in tramvai despre dragoste, cand nu stim ce e aia si cu ce se mananca. nu avem exercitiu. Un exemplu de dragoste l-a dat insa Laurschepsis, daca i-ai citit mesajul de pe acest topic. cum sa urasca Dumnezeu pe toti? ii iubeste pana si pe ateii cei rai!
4. Fiecare cu faptele lui. nu se cade sa ii judecam noi, dar nu merge sa slujim la doi stapani.
5. E cam exagerata afirmatia, dar e ceva rau in bogatia in sine? Sa inteleg ca si din cauza asta esti ateu?
6. Prima mea reactie: ,insa apoi m-am gandit mai bine: uite preot care circula cu tramvaiul! uite preot care nu injura cand e injurat! e in contradictie cu nr. 5! Imi aduc aminte de o pilda: un preot coboara dintr-o limuzina impreuna cu o femeie frumoasa, dupa ei, un om care ii tine servieta preotului. si lume care se gandeste in sinea ei, fiecare potrivit pacatului care il domina: desfranatul zice: aha, ia uite popa, ce femeie si-a gasit! trufasul spune: ia uite popa, are nevoie de sclavi sa ii care geanta! lacomul: ia uite popa, ce masina si-a tras! omul curat: ia uite parintele ce fericit este, caci i-a dat Dumnezeu spor, de a putut sa isi cumpere masina aceea! femeia aceea trebuie sa fie sora lui, ca prea ii seamana, iar barbatul care ii cara geanta, ce fericit trebuie sa fie, ca s-a invrednicit sa il ajute pe preot si sa se atinga de lucrurile sfinte care se pot gasi acolo!
7. eu una sunt o mare iubitoare a antichitatii, chiar de e pagana. dar nu vad rostul intrebarii.

Multumesc, ateule cel bun, ca m-ai scos din starea de "nevorbire"!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.