View Single Post
  #10  
Vechi 04.05.2011, 23:21:27
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ma intreb de ce demonilor nu li s-a dat posibilitatea sa redevina ingeri - nu sunt sigur ca-i asa sau nu. In fond, si ei sunt creaturi ale lui Dumnezeu.

Sau, daca au totusi aceasta posibilitate (spre exemplu recunoasterea greselii si smerenia in fata lui Dumnezeu), de ce n-o fac?! Caci ei nu au nevoie de credinta din moment ce cunosc realitatea lucrurilor si mai stiu ca se apropie judecata...
Un profesor (nu de teologie) ne-a explicat candva treaba asta - nu stiu daca asta e parerea Parintilor Bisericii, dar mie mi s-a parut logica: Pentru ca ingerii sunt creaturi perfecte. Asa au fost create, sa fie perfecte. Si li s-a dat liber arbitru, unii au hotarat sa se rascoale cu Lucifer, altii sa ramana cu Dumnezeu. Fiind creaturi perfecte, au putut alege o singura data, pe vesnicie si in virtutea perfectiunii lor, raman asa pentru totdeauna. Nu pot alege a doua oara, caci asta ar insemna nu sunt fiinte perfecte. Asta e natura lor. In schimb, omul nu a fost creat sa fie perfect, ci perfectibil, adica sa poata ajunga la desavarsire. De aceea mai cade, se mai ridica, urca, coboara, urca...
Sper sa iti foloseasca.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote