View Single Post
  #155  
Vechi 28.06.2014, 09:15:20
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

In cazul aventurierului erotic, daca acesta se complace moral in excapadele sale, ori de cate ori va fi cuprins de plictiseala, mecanismul neuro-psihic va accesa acea zona din creier responsabila cu erotismul. Atunci, omului ii vine in minte partenerii amorosi sau locuri anume in care a cucerit partenerii de amor.
Daca insa este un pacatos care se pocaieste, odata cu sugestia creierului de a face un dush de hormoni printr-o aventura erotica, se va declansa si mustrarea de constiinta: "Nu e bine pentru ca e pacat." Din acest proces va birui deprinderea ce mai puternica : fie rugaciunea, daca a fost practicata regulat si cu intensitate, fie aventura. De asemenea, pentru cazul de plictiseala, castig de cauza poate avea si cea care nu s-a mai petrecut de mult timp, in vreme ce acea mai recenta deja ne-am plictisit de ea.

Scaparea de sub tirania unei patimi incepe prin rarirea ei, chiar daca va reveni in planul atentiei, din cand in cand, pe fundalul unei stari de plictiseala. De aceea, evitarea plictiselii face bine la lupta cu patimile dulci si satisfacatoare. Aici isi spune cuvantul nevoia de o doctrina de viata, care sa hraneasca permanent trezvia, care sa te tina mereu treaz, mereu in garda. O tehnica buna ar fi dobandirea unei temeri puternice, a unei temeri fata de o forta dusmanoasa, care te vaneaza vesnic, care te vaneaza in ascuns. Singura ta arma, singura ta pavaza este rugaciunea. De asupritorul acesta nevazut nu vei scapa niciodata, nu-l vei birui pana in ceasul mortii. Dar daca te vei pazi prin puterea rugaciunii, daca nu te vei face robul sau, in ceasul in care vei muri, el va crapa de ciuda, iar tu vei trai vesnic, prin faptele tale de virtute pe care le-ai savarsit pe pamant in ciuda asupritorului tau.

"O omule, daca avand acest dusman nevazut, esti mortit in lupta cu pacatul, oare nu cu atat mai mult vei fi, daca nu l-ai avea prezent in mintea ta?" Sf. Ioan Gura de Aur - Talmacire la Iov (sper ca am reprodus citatul cat mai aproape de intelesul real, il gasiti in carte undeva in primele 3 capitole, poate chiar la introducere; sper sa nu-mi joace feste memoria)