View Single Post
  #21  
Vechi 15.04.2012, 19:32:13
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FloriB Vezi mesajul
As avea o nelamurire daca poate sa imi raspunda cineva si imi cer scuze daca gresesc.
De ce, aceasta urare: "Paste fericit!" si nu "Un Paste cu bine!" sau "Un Paste binecuvantat!" De ce toata lumea spune asta cand eu nu vad nimic fericit in aceasta sarbatoare?...De ce sa fii fericit cand Hristos moare in chinuri pentru tine pe cruce? Va multumesc anticipat si imi cer scuze inca o data pentru intrebari...

Ce s-ar fi intamplat daca martiriul Domnului,rastignirea pe cruce si toata osanda indreptata asupra-i nu s-ar fi sfarsit cu Invierea?
Crestinii sunt tristi,meditativi,tacuti incepand cu saptamana Patimilor,mai cu seama in Joia Mare,Vinerea Mare;insa Sambata la miezul noptii cand preotul vesteste invierea Sa,toti crestinii striga cu emotie si bucurie"Adevarat a inviat!"
Invierea Domnului este motiv de maxima bucurie cat si marturisirea adevarului ca El a fost fiul Lui Dumnezeu si ca a inviat aievea,fara a fi vreun impostor.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote