View Single Post
  #1  
Vechi 17.02.2015, 00:20:10
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit Împotriva ereziilor NEO-PROTESTANTE, Cuvântul al III-lea - RUGĂCIUNILE CĂTRE SFINȚI

Doamne ajută.
Pacea Domnului.

Cu mila Domnului, și rugăciunile Preasfintei Născătoare și Pururea Fecioarei Maria, continuăm munca începută de Daniel_Ortodox, în Cuvântul I, BOTEZUL, cu acest al 3-lea cuvânt, al creștinismului fără erezie, deci ortodox, cu "Rugăciunile către Sfinți", pentru a lumina căile ereticilor neo-protestanți, să părăsească ereziile dracilor ce au întemeiat ereziile lor și să vină la Lumină, acasă, în Unica Biserică Creștină ce mai există pe pământ, Ortodoxă. Amin.

70 de exemple biblice. Că e număr cu simbolistică. Rugăciunile Sfinților lui Dumnezeu și către ei, unii pentru alții :

1. Ieșirea 8, 8: "Rugați-vă pentru mine Domnului să depărteze broaștele de la mine și de la poporul meu.
2. Ieșirea 8, 28:aduceți jertfă Domnului Dumnezeului vostru, în pustie. Rugați-vă dar Domnului pentru mine!"
3. Ieșire 9, 28: Rugați-vă Domnului pentru mine, să înceteze tunetele, grindina și focul pe pământ
4. Ieșirea 10, 17: Iertați-mi acum încă o dată greșeala mea și vă rugați Domnului Dumnezeului
5. Psalmii 121, 6: Rugați-vă pentru pacea Ierusalimului și pentru îndestularea celor ce te iubesc pe tine.
6. Psalmii 121, 7: Să fie pace în întăriturile tale și îndestulare în turnurile tale.
7. Psalmii 121, 8: Pentru frații mei și pentru vecinii mei.
8. Psalmii 121, 9: Pentru casa Domnului Dumnezeului nostru.
9. Ieremia 29, 7: Căutați binele țării în care v-am dus robi și rugați-vă Domnului pentru ea.
10. Matei 5, 44: rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc,
11. Matei 24, 20: Rugați-vă ca să nu fie fuga voastră iarna, nici sâmbăta.
12. Marcu 13, 18: Rugați-vă, dar, ca să nu fie fuga voastră iarna.
13. Luca 6, 28: rugați-vă pentru cei ce vă fac necazuri.
14. Luca 22, 40: Rugați-vă, ca să nu intrați în ispită.
15. Faptele Apostolilor 8, 24: Rugați-vă voi la Domnul, pentru mine, ca să nu vină asupra mea nimic din cele ce ați zis.
16. Efeseni 6, 19: Rugați-vă și pentru mine, ca să mi se dea mie cuvânt, când voi deschide gura mea, să fac cunoscută cu îndrăzneală taina Evangheliei,
17. I Tesaloniceni 5, 17: Rugați-vă neîncetat.
18. I Tesaloniceni 5, 25: Fraților, rugați-vă pentru noi.
19. II Tesaloniceni 3, 1: Fraților, rugați-vă pentru noi, ca cuvântul Domnului să se răspândească și să se preamărească, ca și la voi,
20. Evrei 13, 18: Rugați-vă pentru noi; căci suntem încredințați că avem un cuget bun, dorind ca întru toate cu cinste să trăim.
21. Romani 12, 16: Cugetați același lucru unii pentru alții; nu cugetați la cele înalte, ci lăsați-vă duși spre cele smerite. Nu vă socotiți voi înșivă înțelepți.
22. Maleahi 1, 9: Și acum deci rugați pe Dumnezeu ca să aibă milă de noi.
23. Baruh 1, 11: Și vă rugați pentru viața lui Nabucodonosor, regele Babilonului, și pentru viața lui Belșațar, fiul lui.
24. Baruh 1, 13: Și vă rugați pentru noi către Domnul Dumnezeul nostru, fiindcă am păcătuit împotriva Domnului Dumnezeului nostru,
25. Matei 9, 38: Rugați, deci, pe Domnul secerișului, ca să scoată lurcători la secerișul Său.
26. Matei 26, 41: Privegheați și vă rugați, ca să nu intrați în ispită.
27. Marcu 11, 25: Iar când stați de vă rugați, iertați orice aveți împotriva cuiva, ca și Tatăl vostru Cel din ceruri să vă ierte vouă
28. Luca 22, 46: Și le-a zis: De ce dormiți? Sculați-vă și vă rugați, ca să nu intrați în ispită.
29. Iacov 5, 16: Vă rugați unul pentru altul, ca să vă vindecați, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului.
30. Apocalipsa 5, 8: alăută și cupe de aur pline cu tămâie care sunt rugăciunile sfinților.
31. Apocalipsa 8, 3: având cădelniță de aur, și i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu rugăciunile tuturor sfinților, pe altarul de aur dinaintea tronului.
32. Apocalipsa 8, 4: fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinților.
33. I Regi 2, 8: Pașii sfinților Săi El îi păzește.
34. Psalmii 82, 3: și s-au sfătuit împotriva sfinților Tăi.
35. Psalmii 88, 6: Lăuda-vor cerurile minunile Tale, Doamne și adevărul Tău, în adunarea sfinților.
36. Psalmii 67, 36: Minunat este Dumnezeu întru sfinții Lui,
37. Psalmii 88, 8: Dumnezeul Cel Preamărit în sfatul sfinților,
38. Psalmii 109, 3: Cu Tine este poporul Tău în ziua puterii Tale, întru strălucirile sfinților Tăi.
39. Daniel 4, 14: iar porunca sfinților este ca să cunoască cei vii că Cel Preaînalt stăpânește,
40. Daniel 7, 22: a venit Cel vechi de zile și a făcut dreptate sfinților Celui Preaînalt, și împărăția a ajuns sub stăpânirea sfinților.
41. Daniel 7, 27: regatul, stăpânirea și mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinților Celui Preaînalt;
42. Daniel 9, 24: se vor pecetlui și se va unge Sfântul Sfinților.
43. TOBIT 12, 15: Eu sunt Rafael, unul din cei șapte sfinți îngeri, care ridică rugăciunile sfinților și le înalță înaintea slavei Celui Sfânt".
44. Isus Sirah 42, 22: a dat Domnul sfinților ca să spună toate minunile Lui, care le-a întărit Domnul Atotștiutorul,
45. Isus Sirah 45, 2: l-a dăruit pe el cu mărirea sfinților.
46. Matei 27, 52: multe trupuri ale sfinților adormiți s-au sculat.
47. Luca 1, 70: Precum a grăit prin gura sfinților Săi prooroci din veac;
48. Faptele Apostolilor 3, 21: vremile stabilirii din nou a tuturor celor despre care a vorbit Dumnezeu prin gura sfinților Săi.
49. Romani 12, 13: Faceți-vă părtași la trebuințele sfinților,
50. Romani 15, 25: Acum însă mă duc la Ierusalim, ca să slujesc sfinților.
51. Romani 16, 2: Ca s-o primiți în Domnul, cu vrednicia cuvenită sfinților și să-i fiți de ajutor la orice ar avea nevoie de ajutorul vostru.
52. I Corinteni 14, 43: Ca în toate Bisericile sfinților, femeile voastre să tacă în biserică, căci lor nu le este îngăduit să vorbească, ci să se supună, precum zice și Legea.
53. I Corinteni 16, 15: că spre slujirea sfinților s-au rânduit pe ei înșiși,
54. II Corinteni 8, 4: Cu multă rugăminte cerând har de a lua și ei parte la ajutorarea sfinților.
55. II Corinteni 9, 12: slujirea acestui dar nu numai că împlinește lipsurile sfinților, ci prisosește prin multe mulțumiri în fața lui Dumnezeu;
56. Efeseni 3, 5: cum s-a descoperit acum sfinților Săi apostoli și prooroci, prin Duhul:
57. Efeseni 4, 12: Spre desăvârșirea sfinților, la lucrul slujirii, la zidirea trupului lui Hristos
58. Efeseni 5, 3: desfrâu și orice necurăție și lăcomie de avere nici să se pomenească între voi, cum se cuvine sfinților;
59. Filipeni 1, 1: tuturor sfinților întru Hristos Iisus, celor ce sunt în Filipi, împreună cu episcopii și diaconii:
60. Coloseni 1, 2: Sfinților și credincioșilor frați întru Hristos,
61. Coloseni 1, 12: ne-a învrednicit pe noi să luăm parte la moștenirea sfinților, întru lumină.
62. Coloseni 1, 26: Taina cea din veci ascunsă neamurilor, iar acum descoperită sfinților Săi,
63. I Timotei 5, 10: dacă a fost primitoare de străini, dacă a spălat picioarele sfinților,
64. Filimon 1, 7: întrucât inimile sfinților s-au odihnit prin tine, frate.
65. Evrei 6, 10: voi, care ați slujit și slujiți sfinților.
66. Iuda 1, 3: am nevoie să vă scriu și să vă îndemn ca să luptați pentru credința dată sfinților, odată pentru totdeauna.
67. Apocalipsa 17, 6: am văzut o femeie, beată de sângele sfinților și de sângele mucenicilor
68. Apocalipsa 18, 20: Veselește-te, cerule și voi sfinților, și voi apostolilor, și voi proorocilor.
69. Apocalipsa 19, 8: căci visonul sunt faptele cele drepte ale sfinților.
70. Apocalipsa 20, 9: tabăra sfinților și cetatea cea iubită.

Pacea Domnului.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote