View Single Post
  #8  
Vechi 18.08.2020, 19:41:09
alexlucian alexlucian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2014
Mesaje: 20
Implicit

[quote=Iorest;665772]









Putea să spună dar se va scuza că nici tu nu l-ai întrebat, o Č™mecherie circulară care evită să recunoască neatenČ›ia.
Un preot disciplinat îČ›i transmite tot în timpul spovedaniei.



Nu a vrut să te jignească, în cel mai bun caz a vrut să te încerce dacă faci faČ›ă la un test blitz ca ucenic, în cel mai rău caz te dă la o parte pt că nu ai funcČ›ii, bani, etc Č™i vrea să-Č™i facă un cerc doar de oameni cu stare Č™i cu poziČ›ie socială.

Nu vrea însă nici să te alunge, nu cred asta, în cel mai rău caz te lasă la urmă în lista de priorităČ›i există Č™i astfel de preoČ›i din păcate.




Asa ma gandeam si eu, ca m-a cam evitat. Mai ales ca e o biserica centrala, unde vin doamne cu palarii si pensionari verzi ca bradul..

Pe de alta parte, eu, indiferent de prreotul la care merg sa ma spovedesc- ca e bun, ca e rau- intodeauna consider ca mi-am facut datoria si sunt multumit ca am ajuns intr-un alt post, sa ma spovedesc. Ca mi-a dat agheazma mare, ca mi-a dat impartasanie etc nici nu mai conteaza.

Dar tot reluand filmul in capul meu, ce a facut intamplarea asta sa fie asa inedita a fost faptul ca m-a oprit de la Impartasanie in fata potirului. Iar la usa altarului , cand a iesit a doua oara, mi-a explicat ca am avut pacate dar nici nu mi-a dat agheazma mare din prima. Noroc ca am intrebat eu 'Macar agheazma mare imi dati?' Si a trebuit sa mai astept inca ceva timp. De mai bine de 20 de ani , spovedindu-ma aproape in fiecare post al Craciunului si al Pastelui, si in Romania si in strainatate (cativa ani buni), la diferiti preoti - asa situatie n-am mai intalnit. De cele mai multe ori am primit Impartasanie. De cateva ori aghiazma mare. Dar niciodata nu m-a lasat cineva in coada de peste. Sau sa-mi spuna sa vin peste ceva timp sa ma spovedesc din nou, fara sa-mi dea nimic. Intotdeauna la mine spovedaniile au avut o finalitate. Acum,poate s-or fi schimbat regulile recent.

Oricum, intre timp m-am mai calmat. Dar tot nu cred ca o sa ma intorc la el, nu prea vad rostul.

Last edited by alexlucian; 18.08.2020 at 19:55:40.
Reply With Quote