View Single Post
  #25  
Vechi 13.02.2012, 18:25:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nu mai e instinct de conservare ca ala ar zice "iesi din casa si cauta de mancare, ca mori"; asta zice : " ce rost are sa mai ies, ca iar o dau in bara; fie ce-o fi". E oare un demon, sau e pur si simplu vorba de lipsa de adaptare si de un suflet si un trup care si-a epuizat toate posibilitatile si e sortit pieirii, ca o planta care si-a piedut frunzele sau o zburatoare care si-a pierdut aripile?
Este o ispită diabolică. Totuși, creștinul care aude această sugestie, ar trebui să se bucure, fiindcă aceasta e specifică cuiva care a început deja suișul spiritual: e semnul că a avut deja câteva succese în fața Inamicului, iar Inamicul a intrat un pic în panică, din moment de a scos la înaintare această armă de rezervă, pe care o scoate numai la mare nevoie.

De obicei, se întâmplă așa: omul e dezamăgit de roadele câștigate până acum în raport cu efortul de luptă și își spune: "iată, sunt 6 luni (sau un an, sau doi ani) și cad tot cât cădeam și înainte, când nu mă pocăisem și nu mă întorsesem la Cristos. Țin posturile, mă spovedesc, îmi fac canonul, merg la Liturghie. Dar ce folos ? Harurile primite sunt insuficiente ca să lupt. Deci, pentru ce aș mai lupta, dacă nu am nicio șansă să mă fiu mai bun ?"

Ei bine, nu e așa ! Lupta aceasta seamănă cu lupta pe care o duce cineva care înoată contra curentului. Trebuie mereu să dea din mâini și mereu să caute ajutor. Uneori curentul este atât de puternic, încât e un mare succes să te menții: cel aflat în această situație, dacă nu ar mai lupta, ar fi antrenat imediat tot mai în aval, spre ape mocirloase și rele, spre marea unde există întuneric și unde împărățește moartea. Acum nici nu înaintează înspre izvoare, e adevărat, dar faptul că stă pe loc e succes în sine. Dușmanul nostru se plictisește până la urmă să atace cu toată puterea, văzând încăpățânarea noastră. La fel și curentul, la un moment dat va slăbi: timp potrivit atunci ca, din punctul rămas, să mai marcăm câteva succese urcând mai în amonte.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 13.02.2012 at 18:28:33.
Reply With Quote