View Single Post
  #8  
Vechi 20.04.2019, 00:28:26
corneliamate corneliamate is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2005
Mesaje: 3
Implicit Buna

Citat:
În prealabil postat de anapopescu789 Vezi mesajul
Buna ziua!
De cativa ani ma confrunt cu o problema delicata. Parintii mei sunt divortati si locuiesc cu mama. Amandoi sunt impotriva crestinismului, iar eu am inceput sa cred si sa practic acum 6 ani. Mama este ceva mai violenta in reactii, imi arunca toate cartile de rugaciune, icoanele etc cand le gaseste si face crize de isterie cand o rog frumos sa ma lase la biserica. Din acest motiv, eu practic totul pe ascuns. Nu stiu cum sa mai scap de amenintarile ei, de scandalurile pe aceasta tema, de teroare. Ati trecut vreodata printr-o situatie asemanatoare? Simt efectiv cum imi fuge pamantul de sub picioare si imi vine sa plang mereu cand incepe sa vorbesca urat de mine, de biserica, de "retardatii" care cred.

Doamne ajuta!
Iti voi spune istoricul meu pe scurt.
Cand eram adolescenta mergeam la "pocaiti'. Eu in sufletul meu il iubeam foarte mult pe Dumnezeu, mereu ma rugam in sufletul meu pt ca parintii mei erau ortodocsi si nu erau de acord cu mersul meu pe acolo. Lunar se mergea pe la Brasov pt asa zisele adunari.
Intro zi tata nu a vrut sa ma lase sa plec. Mi.o luat ceasul sa nu sune pt a nu ajunge la tren. Dar eu asa mult imi doream sa merg la Brasov ca nu dormisem toata noaptea. M.am sculat pt a pleca. Tata vazand asta imi tranti 2 palme destul de tari, si s.o dus in camera mea si.mi distruse toate lucrurile ce aveau legatura cu religia mea. Durerea o fost cand imi arunca biblia in foc. Dar eu cu nonșalanță ma dadu.i jos din pat si ii mai adusem o biblie. Tata vazand asta se uita la mama si ii spuse: ce.i pot face?! Am batut.o, i.am distrus lucrurile. Si atunci ii spuse mamei ca mai bine sa ma stie la "pocaiti" decat umbland creanga prin alte nenorociri.

Intrun final am trecut la ortodoxie la un an dupa casatorie.

Ti.am spus asta pt a te incredere in Dumnezeu cu tot sufletul tau. Dacă eu am reusit atunci cand eram in secta si ma rugam doar lui Dumnezeu..tu vei reusi si mai mult ca ai Sfanta Treime si Sfintii!

Dumnezeu sa te intareasca in inima ta si binecuvantare sa primesti de la El!
Reply With Quote