View Single Post
  #680  
Vechi 15.05.2008, 20:36:44
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

vorba Mantuitorului : " daca nam facut nimic rau de ce ma lovesti "
asa zic si eu, pacatosul : daca nam zis gresit ce am zis mai sus , de ce spui aceasta , iar daca am zis rau demonstreaza
ori acuma , nemaiavand nimic ce sa spui faci apel la faptul ca eu am luato inaintea ta cu intelegerea sfintilor parinti , lucru care este bun de altfel , si inventezi fara sa poti dovedi nimic , cum ca eu interpretez dupa mintea mea cartile lor ...
daca spui ca eu fac asta demonstreaza unde anume gresesc , iar daca nu poti sa demonstrezi , atunci macar nu mai invidia si minti ...
eu nam facut altceva decat sa spun ca si cei din BOR sunt datori cu pocainta , odata ce sunt constienti de greseala lor in legatura cu calendarul
bineiteles , prin asta nu inteleg ca ei ar trebui sa fie fortati sa se pocaiasca , dar trebuie macar sasi recunoasca smeriti greseala : " este adevarat , eu sunt in greseala " ; o dovada de smerenie din partea lor este un minim de care toti crestinii sunt datori , daca vor sa se mantuiasca ...
sau macar sa fie deschisi sa inteleaga ceea ce este adevarat , adica sa ii intereseze adevarul ...
ati vazut din vedenia de mai sus , a parintelui Ioanichie Moroi , pe care chiar tu miai trimiso ( nu ca eu nu stiam de ea ... ) , ca si ingerii au spus clar ca schimbarea cal iulian este o greseala , greseala de care insa vor raspunde cei care se fac vinovati de ea
este de inteles ca nu sunt vinovati de aceasta greseala decat acei masoni care au ticluito ( de la conducerea bisericii ) , dar vezi sa nu devii si tu vinovat de acea greseala daca inaintezi prea mult cu indrazneala ... faptul ca acuma poate nu esti vinovat de acea greseala asta nu inseamna ca nu poti deveni si tu vinovat , caci toti suntem datori cu pocainta
asa ca ... iartama daca indraznesc prea mult , vorbimd asa cu voi , dar trebuia cineva sa va smereasca si pe voi , caci a spune ca ai dreptate cand chiar tu aduci dovezi clare ca nu ai , cred ca este un pic de mandrie , nu crezi ? atata ... eu imi cer iertare daca am judecat pe cineva ... iertare , iertare de la toata lumea
creca am cam judecat , ce sa mai , cine sunt eu sa vorbesc asa ? un pacatos vai de capu meu , Doamne iartama ... mie si rusine sa mai scriu pe aicea , cred ca mai bine as disparea cu coada intre picioare , rau ce sunt ... ce am eu cu oamenii astia , ce nui las eu sa traiasca ? o Doamne !
vai de capu meu ca ma facut invatator de acuma , fara sa ma puna nimeni , mandrie cu caru ce sa mai ... eu care nu cu mult timp inainte eram ... vai de capu meuuuu ... am gresit rau , nici nu mai stiu ce sa mai zic ... lasa pe altii si plangeti mai bine pacatele tale mai idiotule de pacatos ce esti ...
tre sa ma duc , ca trebuie sa vars o lacrima , ca e vai de capu meu pacatos ... oooo Doamne
si cer iertare de la toti cei cu care mam contrazis , ca iam judecat miseleste ( chiar daca am avut dreptate ) ...