View Single Post
  #763  
Vechi 20.05.2008, 12:23:38
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

daca vreti o sa mai dau si alte dovezi despre bis finlandei s icare sa arate ca cal gregorian face pastele odata cu evreii de mai multe ori intro suta de ani ...
dar acuma nam timp ca maine am examen si tre sa invat ...
una mai spun , ca sunteti foarte naiv ,din punctul meu de vedere ( iertatima ) , daca va inchipuiti ca veti fi luat in vreun fel in seama de sinodul bor sau borusa sau de patr ecumenica ... ei stiu ce se petrece de multe zeci de ani , si sau impacat cu ideea ... dupa cum se vede ca asa propovaduiesc chiar si par cu viata sfanta din bor ( sa ma ierte par rafail , ca il vorbesc de rau ... ca si pe mine tot rafail ma cheama dupa rasoforie ) , deci sa stiti ca acuma politica din bor sa schimbat , nu mai este sfanta traditie ca pana in 1924 , ci acuma este ce vrea muschiul ecumenistilor ( si bineinteles al masonilor ) ...

acuma in bor este salvirea omului contemporan eretic , si nu slavirea lui Dumnezeu ...

sa dau cuvintele exacte ale par rafail sa le judecati si voi , daca naveti interesul sa ascultati serile filocalice :

“ O maica imbunatatita, Sebastiana, pe care Domnul a luat-o acum cativa ani, de prin regiunea Timisoarei, de pe undeva (…) spunea unui parinte pe care il cunosc eu: „Parinte, vremi ca astea n-am apucat. Am cunoscut razboiul, am cunoscut foamete, am cunoscut prigoane, dar vremi ca astea n-am mai vazut. Ieri – zice - mi-au trebuit patru ceasuri ca sa citesc un acatist.” Intelegeti putin de ce vi se duce mintea si nu ramane la rugaciune, in biserica sau in chilie? Da, suntem pacatosi, dar sa stiti ca nu e numai pacatul nostru. Sunt si alte lucruri pe care nu le putem dovedi, dar va spun asta ca marturie a unora mai batrani si care au cunoscut alte lumi. Deja si eu ma vad ca un martor al unei alte lumi pentru cei care astazi au 30 sau 20 de ani si mai putin. Iar parintele nostru ( Sofronie ) a fost si martor al lumii inainte de primul razboi mondial (…) si mi-a spus ca dupa aceea n-a mai fost niciodata acea pace de care isi amintea in tineretile lui, acea asezare a lumii care se simtea. Dupa primul fratricid mondial s-a ridicat harul de pe pamant si n-a mai venit. Dupa al doilea fratricid mondial a fost si mai rau si prin anii ‘70 ne zicea: „Daca va mai veni un razboi mondial credinta pe pamant va deveni cu neputinta“ ; asa cum mai multi au spus si aseara si azi: ispitele sunt mai cumplite azi. Nu numai mai cumplite, ci si mult mai subtiri, mai nebagate in seama. Crezi ca esti un credincios si te trezesti ca reactiile tale sunt reactiile necredinciosului. Credinta ta te falimenteaza, te tradeaza .Cand observam lucrurile astea e cazul sa ne apropiem mai mult de Dumnezeu; dar as zice mai mult: e cazul sa ne bucuram . "

ceea ce am subliniat este erezie ...

si ascultati daca vreti serile filocalice unde par rafail vorbeste despre mantuirea paradoxala , care , dupa invatatura lui , a intrat in vigoare in secolul trecut , dupa cele doua razboaie mondiale ... erezii ... ce sai faci , astai treaba cu veacul nostru ... multi prooroci mincinosi vor aparea si pe multi vor insela ... tot par rafail mai invata ca din secolul trecut , nu mai trebuie ca biserica sa mai biruie lumea dupa exemplul Mantuitorului , caci acuma nu se mai poate ; cica este de ajuns ca a biruito Domnul pe vremea Lui , acuma nu mai este necesar , cica ... haha !!!!