View Single Post
  #28  
Vechi 11.01.2012, 11:59:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Bine,bine dupa atatea replici a ajuns cineva la vreo concluzie?
Caci si eu am rude catolice si nu stiu ce sa fac cu ele,unde sa le trec?Sunt si morti si vii;cei vii nu se ingrijesc de pomenirea mortilor lor asa ca ma gandeam ca as face-o eu,dar cum ????
Te rogi tu personal pentru ele, la rugaciunea ta particulara, dar nu ii poti trece nici pe cei vii, nici pe cei morti, pe pomelnice la slujbele noastre. Eu recomand acatistul pentru cei adormiti, il gasesti pe net. Le dai si de pomana. Eventual rogi un calugar mai imbunatatit, daca o sa vrea, sa ii pomeneasca tot la rugaciunea particulara. Dar nu Sfanta Liturghie si parastas - de altfel, catolicii nici nu au slujba de parastas, daca tot cred ca se curatesc pana la urma in acel purgatoriu, si nu au nici pomenire nominala la Sf. Liturghie, cum avem noi, care trecem zeci de nume pe pomelnic - sa povesteasca dl. Dragomir mai bine cum e la ei, in loc sa isi dea cu parerea cum e la noi.

Necazul e ca noi vrem sa facem binele cu forta, dupa cum spunea cineva inainte, ca rudele ei moarte s-ar rasuci in mormant daca ar sti ca sunt trecute la o slujba ortodoxa. Poate ca si catolicii s-ar rasuci in mormant vazand ca sunt trecuti la slujbele ortodoxe.

Nici mie personal nu mi-ar placea sa fiu pomenita, cum-necum, daca ar fi cazul, la o slujba catolica sau baptista sau budista etc. Pai eu sunt ortodoxa, ce sa caute numele meu in alta credinta, chiar daca persoana care m-ar pomeni, sa zicem, ar fi cuprinsa de o mare iubire fata de mine si ar crede cu adevarat ca asta e drepata credinta?! E un nonsens.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote