View Single Post
  #6  
Vechi 11.03.2013, 10:08:18
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ToaderValentin Vezi mesajul
Salutări, am o întrebare în legătură cu avortul.
Știu că este un păcat foarte mare ca o femeie să avorteze, dar cum în ziua de astăzi avem tehnologie și putem afla dacă copilul se poate naște cu malformații sau nu..ce să facă femeia? Să lase să se nască un copil bolnav, cu malformații și să trăiască după naștere maxim 10 ani și chinuit, sau să-l avorteze?
Și în legătură cu violurile, o fată dacă este violată și are de exemplu 15, 16 ani ea este terminată psihic și mai mult ca sigur nu își dorește acel copil mai ales cu acel monstru care a făcut așa ceva? Deci ce să facă, să avorteze?
Vă mulțumesc frumos !
Ce zici tu sunt numai argumente putin incomplete.
Mai degraba zic ca esti suparata asupra violului, care este cu adevarat un gest rau de tot, si din cauza asta iti arunci supararea asupra copilului rezultat.
Ori in momentul asta este bine sa separi ce s-a intamplat si supararea asta, de ce se va intampla.


1. Daca se naste cu malformatii si alte presupuneri ale medicilor...

Sa stii ca multe avorturi sunt facute pe PRESUPUNERI. Am prieteni la care doctorii au zis sa avorteze pt diverse presupuneri, iar copilul a iesit o minunatie. Un baiat extraordinar, cuminte si intelept, fara pic de problema.

2. Daca sunt probleme reale.

Gandeste si tu asa:
Viata crestinului este si o cruce. Ne-am asumat crucea cand ne-am botezat, cand l-am marturisit pe Hristos.
Daca primim o astfel de cruce de la Dumnezeu, suntem obligati sa o ducem.
Dar sa stii ca rugaciunea pentru copii din pantecele mamei lor vindeca multe boli.
Iar Dumnezeu ne aude totdeauna cand ne rugam pentru acesti copii.

Iar daca sunt probleme reale, atunci a fost ispita multa, venita pentru pacate mari.
Iar cel care are pacate mari si a cazut o data, nu mai are voie sa mai cada si mai rau prin avort.

Mie parintele duhovnic mi-a spus intr-un moment de mare intelepciune asa:

"Ce Dumnezeu a dat Dumnezeu sa ia!".

Pentru un astfel de copil mai bine roaga-te lui Dumnezeu sa-L ia si sa nu se chinuiasca pe pamantul asta decat sa se nasca bolnav; pentru ca mai degraba te aude Dumnezeu pentru asta decat daca tu iti murdaresti mainile cu sange.


3. Daca o fata a fost violata..
Vezi tu, violul s-a intamplat pentru ca parintii NU SI-AU PAZIT FATA.
Violurile nu sunt "intamplari", ci au cauze destul de multe si directe. Violurile nu cad din cer.

La 15-16 ani fetele sunt mature. Inainte toate fetele se casatoreau la 16 ani. Varsta asta este o varsta a maturitatii pentru fete.
Daca in ziua de azi, fetele la 16 ani bat cluburile si freaca duda prin baruri fara sa isi asume o viata crestina este problema lor.

Tu de fapt spui asa: las-o sa se mai distreze, de ce sa creasca un copil.
Dar realitatea este ca un copil sterge orice urma de suparare.


4. Chestia cu monstrul: da, este un monstru daca a facut asta.
Dar copilul din pantecele fetei este un INGER.

Si daca acest copil, conceput cum nu trebuie va fi un ingeras si o bucurie mare pentru familie?


5. De ce nu faci tu personal avortul?
De ce nu iei un cutit de bucatarie si rezolvi problema?
Ce zici, ai curaj?

Sau acum dai inapoi? Nu poti sa omori un copil tu personal, si de asta apelezi la medici?
Ti se pare cam brutal ce zic eu?

Dar sa stii ca asta este realitatea. Doctorul ia un cutit si taie copilul in bucati. Asta este un avort.


6. Zicand si din Evanghelie un argument: se cuvine sa dam viata sau sa luam viata?


Iarta-ma, dar nu sunt de acord cu asa ceva.
Peste un viol se mai trece cumva. Daca fata a fost invatata de parinti sa fie puternica o sa treaca peste el.

Dar un avort are consecinte deosebite. Avortul este un pacat greu, care te urmareste toata viata.
Reply With Quote