View Single Post
  #9  
Vechi 26.09.2008, 13:21:17
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de radugherasim
Uite ce m-a determinat sa cred ca evolutia nu este adevarata: In decembrie 2007, in preajma sarbatorilor, am citit niste carti din biblie ( biblia fiind o compilatie de mai multe carti ) in care erau prezentate argumente cum ca Pamantul este sustinut de nimic ( Iov, 26, 7 ), care m-a pus pe ganduri cum e posibil sa se fi stiut asta acu 3000 de ani? de asemenea Dumnezeu, ne-a spus sa ne spala mainile si hainele in ape curgatoare pentru pastrarea igienica a sanatatii (Leviticul, 15, 13); iar noi stim ca in ziua de azi, virusurile sunt pot cauza boli serioase. De asemenea, Dumnezeu ne-a spus sa ne scaldam in apa pentru a ne mentine sanatosi (Deuteronomul 22, 23); si este adevarat fiindca stim in ziua de azi ca trebuie sa fim curati pentru a fi sanatosi (logic).
Sunt doar cateva invataturi care ne spune cea ce omul nu stia in zilele trecut, iar azi suntem de accord ca este adevarat. Daca citesti Biblia, vei gasi mai multe invataturi pe care abia azi le-am descoperit a fi adevarate.
"El întinde miazănoaptea peste genune; El spânzură pământul pe nimic. "(Iov 26:7)

Cartea lui Iov a fost scrisa aprox. in sec. 6 - 5 inaintea lui Hristos. Cred ca reflecta ideile timpului. Pitagora (nascut 580 and 572 i.e.n.) a postulat ca pamantul este o sfera plutind in spatiu, fiindca este cea mai perfecta forma pe care zeii ar putea sa o creeze.
Pe de alta parte exista si multa confuzie in acea vreme, Homer sustinand ca pamantul este plat si Anaxiemenes ca pamantul ar fi dreptunghiular (ambele aceste idei se regasesc si in Biblie, pamantul plat in Isaia 40:22, Daniel 4:7-8, Matei 4:8, pamantul dreptunghiular in Jov 38:13, Apocalipsa 7:1 s.a.m.d.).

Modelul sferic al lumii a fost sustinut mai ales de lumea elena, mai intai de Pitagora, apoi de Aristotel, Plato si Arhimede. Insa cel care a facut masurarile cele mai exacte ale circumferintei pamantului (fara calatorii in jurul acestuia, ci din observatii astronomice) a fost Eratostene (276 ien - 194 ien): 39,690 km, mai putin de 1% deviatie de la cifra actuala.

Ceea ce vreau sa spun cu asta este, ca lumea antica era mult mai avansata decat ne imaginam noi acum, insa s-a pierdut mult prin declinul acestor civilizatii si in Evul Mediu.


Citat:
Uitati-va la ce invatati dumneavoastra pe elevi: ii invatati ca rasele de caini s-au format din pietre. Una din marile probleme pe care evolutionismul sustine.
O sa-ti dau mai multe argumente maine.
Teoria evolutiei este destul de complicata si admir faptul ca te interesezi de ambele argumente, insa te rog sa ma scuzi daca iti zic ca esti slab informat la acest capitol. Teoria evolutiei nu sustine asa ceva.
Reply With Quote