Subiect: Cateva cuvinte..
View Single Post
  #21  
Vechi 06.07.2020, 10:07:01
PocsanCatalin PocsanCatalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2017
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Pe care noi o numim mai semnificativ "EGO" si pe care ne invata Iisus sa o lepadam.
24. Atunci Iisus a zis ucenicilor Săi: Dacă vrea cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea și să-Mi urmeze Mie.(Mt16,24)

Asta pentru ca noi NU "suntem ceea ce credem noi ca suntem".





P.S. In latina, de regula, pronumele personal EGO nu se scrie(spune), ci se subintelege strict din forma verbului la modul indicativ, pers I, singular.
Imaginea noastra despre noi insine se naste din gandurile noastre, este o constructie a mintii, suntem ceea ce credem ca suntem, altfel, lumea asta ar fi fost paradisul, gandurile n-ar fi avut nicio putere asupra omului, am fi fost in starea primordiala...

Aceasta imagine este dumnezeul fiecarui om, toti ne inchinam acestei imagini, bine, au fost si sunt oameni care au depasit aceasta bariera autoimpusa. Mintea este campul de lupta intre Dumnezeu si Satan, iar gandurile sunt armele. Desarvasirea, dupa parerea mea, se intampla atunci cand omul primeste mintea Lui Hristos, se naste din nou, devine un alt om.

1 Corinteni 2:16 Căci "Cine a cunoscut gândul ( mintea ) Domnului, ca să-L învețe pe El?" Noi însă avem gândul ( mintea ) lui Hristos.

Matei 16:23 Iar El, întorcându-se, a zis lui Petru: Mergi înapoia Mea, satano! Sminteală Îmi ești; că nu cugeți ( gandesti ) cele ale lui Dumnezeu, ci cele ale oamenilor.

Last edited by PocsanCatalin; 06.07.2020 at 10:12:48.
Reply With Quote