View Single Post
  #14  
Vechi 27.07.2020, 12:18:57
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
In veci, Amin!
Ispita nu poate fi evitata, ea trebuie sa vina, nimeni n-o poate ocoli. Chiar si Iisus a fost ispitit, pentru ca asa functioneaza creatia(universul), Imparatia lui Dumnezeu.
Prin ispita se verifica daca tainele Imparatiei lui Dumnezeu propovaduite prin prooroci, Iisus, apostoli, preoti s.a.m.d. au fost insusite si aplicate de "ucenic" la momentul ispitei; nu ajunge ca invatatura sa fie ascultata si sustinuta, ci, prin ispita, sa fie si verificata aplicarea corecta a ei la timpul potrivit, la ispita.
Niciodata ispita(chiar subtila si vicleana) nu va fi mai mare decat puterea sufleteasca de a trece cu bine peste ea, insa numai invatatura absolvita si certificata deschide nivelul urmator de invatatura, deopotriva cu incredintarea(din partea lui Dumnezeu) de misiuni duhovnicesti corespunzatoare cu nivelul absolvit.
Un indrumator spiritual este esential, astfel ca insistenta asta nu trebuie slabita.

Ma bucur ca te incumeti sa te lepezi de tine insuti prin studii teologice, lepadare ce o fi inceput "tumultos" pe bancile ortodoxe; gresesc?
De ce spui ca inscrierea la Teologie grco-catolica este cea mai buna alegere doar din ultimii 10 ani? Ce alegere mai buna ai luat inainte?
Da, într-adevăr lepădarea a început probabil înainte de băncile facultății ortodoxe, aș fi vrut continuarea tot acolo, dar nu regret nicio clipă actualul început, ba chiar foarte conștient de alegere mă bucur și cu oarecare emoții doresc urmarea acestei căi alese spre o evoluție sănătoasă... Sunt anumite temeri, e adevăr, mai ales din partea mamei, acea temere sa nu cumva sa renunț iarăși, așa cum am făcut-o în trecut, ea fiind o femeie destul de ancorata în universul religios și acuma cumva i-am reaprins și ei acea dorință din trecut de a putea fi "mamă de preot". N-aș alege aceasta cale, mai ales ca am un loc de muncă, aș putea destul de bine sa ma căsătoresc, sa întemeiez o familie, să încep o afacere sau știu eu ce lucruri ar putea fi considerate un început bun.... Dar o aleg în spirit jertfelnic, în scopul unei dedicari totale, atat în zona de Biserică, cât și în zona de Țară.... Sunt atâtea schimbări actuale, toate menite sa ne ducă într-o noua Eră, dar schimbarea în zona de Spirit și Conștiință nu poate veni decât din sânul Bisericii....

De ce Teologie Greco-catolică?.... E bipolara, ca și mine :)))
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote