View Single Post
  #9  
Vechi 06.01.2010, 00:41:47
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
ispita asta pe care o avem cateodata - sa aflam daca unii oameni se mantuiesc sau nu este foarte periculoasa, caci vrem sa ne facem noi judecatori in locul lui Dumnezeu. Noi ortodocsii stim ca Sfanta Scriptura alaturi de Sfanta Traditie reprezinta Adevarul. Ortodoxia nu este o religie intre religii ci este pur si simplu ADEVARUL, este firea omului asa cum vrea Dumnezeu sa fie. Faptul ca unii dintre fratii nostri inteleg altfel calea spre Dumnezeu asta nu trebuie sa ne induca un "somn" al tolerantei, ci trebuie sa ne rugam pentru ei, sa ii ajutam sa scape de inselaciune, dar fara sa ii judecam. Insa nu putem considera ca dogmele noastre sunt adevarate, dar si cele ale vecinului sunt adevarate. pur si simplu nu are sens, este ilogic!!! nu exista mai multe adevaruri. Noi stim ca exista un singur Dumnezeu, faptul ca astazi se crede ca avem mai multe cai spre El este o greseala pur omeneasca. Lupta pe care omul trebuie sa o duca este lupta cu patimile, spre desavarsire. Cum am putea duce aceasta lupta fara sa stim cum sa luptam? asta este un rol al dogmelor.. dar daca ne oprim la primul pas, la acest "cum?", oare cum mai putem ajunge la capatul drumului? este vorba si de increderea in mila lui Dumnezeu aici.. faptul ca avem o dreapta credinta la care ne putem alinia este un dar din marea mila a lui Dumnezeu, altfel ar fi un Dumnezeu sadic, un Dumnezeu al absurdului, care s-ar juca cu noi lasandu-ne sa alegem ca la loterie vreuna din cai.
revenind la prima problema - tot ce am spus mai sus nu are legatura cu judecata oamenilor!! Sfanta Scriptura ne vorbeste de cei care "din fire fac cele ale legii". si ne mai vorbeste de farisei, care desi aveau Legea cea dreapta, nu o traiau cu adevarat. deci nimic nu este automat, totul cere silinta, munca multa. Undeva pe forumul asta am citit (mai demult) vorba unui parinte care la intrebarea "se pot mantui cei ce nu sunt ortodocsi?" a raspuns "in masura in care fac pe cele ale ortodocsilor".
repet - sa nu ne grabim sa tragem concluzii cine se mantuieste si cine nu. NU SUNTEM JUDECATORI. JUDECATA ESTE A LUI DUMNEZEU. Noi avem credinta cea dreapta, dar cu acest dar vine si o DATORIE foarte mare - sa ii ajutam pe ceilalti sa ajunga la ea. daca ne oprim la aceste intrebari - musulmanii se mantuiesc sau nu? - nu vom ajunge niciodata sa-i ajutam. nu stim daca se mantuiesc sau nu, dar stim ca exita un mare RISC in afara ortodoxiei. asta nu ne poate decat ingrijora, nu ne poate indemna decat spre ajutorare.
Eu incerc sa gandesc totusi prin prisma evolutiei umane, care cred eu, in primul rand se face prin cunoastere. Ati scris mai sus "daca ne oprim la aceste intrebari...". Cunoasterea se naste din intrebari (nu numai, dar mai ales din ele). Nu doresc sa judec, doresc sa aflu, este o diferenta. Daca nu pot afla acum eu, poate vor afla altii in viitor, dar macar am incercat. Evolutia societatii umane (nu zic ca e perfecta sau ca va fi), se face prin cunoastere mai ales.
Cat despre religie, am ajuns la un stadiu in care, privind in istorie si in prezent, nu mai sunt sigur ca religia sau mai degraba biserica, este singura cale. Crimele comise in numele religiei in trecut si in prezent ma fac sa cred ca si ea este numai o forma de manifestare umana sau mai degraba o forma de manifestare a imperfectiunii umane, a oamenilor care ori incearca sa evolueze, ori incearca sa controleze.
Reply With Quote