View Single Post
  #10  
Vechi 06.01.2010, 00:46:06
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Eu incerc sa gandesc totusi prin prisma evolutiei umane, care cred eu, in primul rand se face prin cunoastere. Ati scris mai sus "daca ne oprim la aceste intrebari...". Cunoasterea se naste din intrebari (nu numai, dar mai ales din ele). Nu doresc sa judec, doresc sa aflu, este o diferenta. Daca nu pot afla acum eu, poate vor afla altii in viitor, dar macar am incercat. Evolutia societatii umane (nu zic ca e perfecta sau ca va fi), se face prin cunoastere mai ales.
Cat despre religie, am ajuns la un stadiu in care, privind in istorie si in prezent, nu mai sunt sigur ca religia sau mai degraba biserica, este singura cale. Crimele comise in numele religiei in trecut si in prezent ma fac sa cred ca si ea este numai o forma de manifestare umana sau mai degraba o forma de manifestare a imperfectiunii umane, a oamenilor care ori incearca sa evolueze, ori incearca sa controleze.
omul trebuie sa cunoasca dar nu poate cunoaste tot. iar aceasta - judecata lui Dumnezeu - mintea noastra nu o poate intelege, pentru ca mila lui Dumnezeu pur si simplu ne depaseste, este peste puterile noastre, peste ce intelegem noi prin mila.

cat despre crimele comise in numele credintei, acestea pot fi greseli ale oamenilor, dar nu aceastea definesc credinta. daca un om merge la Biserica si cand se intoarca acasa isi bate copii inseamna ca omul acela are o problema, nu ca Biserica nu ar fi buna. la fel e si cu crima, tot un pacat, tot o cadere a omului. ca s-a facut "in numele lui Dumnezeu"... aici si-a varat dracu coada. cand nu intelegi ce inseamna cu adevarat credinta si ajungi sa te folosesti de numele lui Dumnezeu se poate ajunge la mari orori..
Reply With Quote