View Single Post
  #29  
Vechi 09.06.2010, 20:30:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dar cum faci deosebirea atunci. Care porunci sunt ale lui Dumnezeu si care ale bisericii?
Cum spuneam, poruncile lui Dumnezeu sunt sintetizate în Decalog și în porunca a 11-a, dezvoltată de El în marea predică de pe munte.
Poruncile Bisericii, în cazul Bisericii mele catolice, sunt sintetizate în "cele 5 porunci ale Bisericii", prezente în orice catehism.

Citat:
Si pentru ce face biserica "porunci" si legi ale ei?
Scopul Bisericii este ca oamenii să se mântuiască. Prin urmare, Biserica face aceste porunci și legi pentru ca oamenii, urmându-le, să se mântuiască.

Citat:
Si te rog, nu le mai numi porunci, ca ma simt ca la stapan. Eu ma aflu la Tatal de fapt.
Le numim "porunci" sau, dacă preferați, "comandamente", ca să le deosebim de simplele îndemnuri sau recomandări. Spre exemplu, Biserica ne îndeamnă să ne rugăm de cel puțin două ori pe zi: când ne așezăm la masă și seara, înainte de culcare. Aceasta este îndemn și nu poruncă, cu alte cuvinte cineva care nu face astfel nu comite păcat și nu este necesar să spovedească încălcarea acestui îndemn. Dimpotrivă, cineva care ar încălca postul ar putea comite păcat grav și este necesar să obțină dezlegare sacramentală.

Dumnezeu ne este și Tată, și Stăpân. Când spunem "Domnul nostru", aceasta înseamnă: "Stăpânul nostru" (Dominus, -i = stăpân). Desigur, acest lucru nu este valabil pentru toată lumea. În locul lui Dumnezeu, putem sluji altui stăpân.

Recunoscându-L pe Cristos înviat, apostolul Toma cade în genunchi și spune: Domnul meu și dumnezeul meu (Dominus et deus). Așa se cuvine să facem și noi, că despre noi Domnul și Dumnezeul nostru a spus că vom fi fericiți dacă nu vom vedea, dar vom crede. Și despre El, sfânta liturghie în rit răsăritean spune: "Că nu vrei, STĂPÂNE, să pierzi făptura....". Și tot despre El, sfânta liturghie în rit apusean cântă împreună cu îngerii: "Sanctus...DOMINUS deus Sabaoth".

Citat:
Eu citisem undeva, mi se pare ca intr-un articol aici pe site, ca postul a fost inventat de unii oameni (iudei) credinciosi, nu de apostoli si nu de biserica. Acum sunt derutata.
Poate ca la voi este altfel? Face biserica aceste legi.
Postul are rădăcini iudaice străvechi. Înainte de Domnul Isus, a postit Moise, timp de 40 de zile. A postit și Ilie, și alții.

Da, așa cum vă spuneam, Biserica face aceste legi și ea (și numai ea) le poate desface. Biserica stabilește dacă și când să postim și în ce fel anume.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 09.06.2010 at 20:47:35.
Reply With Quote