View Single Post
  #15  
Vechi 28.07.2011, 16:40:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Sorry, eram pe fuga. Si, sincer, ca te stiu ca pe un credincios profund, desi esti maestrul stilului acid pe forum, nu vezi in afirmatia "martirii "ereticilor" nu sunt martiri" ipostaza ecleziala a spiritului de loialitate de firma? "Cumparati de la noi, concurenta vinde marfa proasta. Apoi poate faceti un contract de loialitate cu noi, nu-i asa?". SUBIECTIVISMUL, MAI ALES DE TIPUL ASTA, E UMAN, NU DIVIN. SI NU ARE VREO LEGATURA CU DUHUL SFANT. Cum de oameni ca tine si ceilalti "veterani" ai forumului nu (vreti sa) vedeti asta? Sincer, o spun din inima. Incearca sa nu iei in bascalie afirmatile mele. Sunt barbat si tin la tavaleala emotionala, chiar imi place sarcasmul, inclusiv genul ce il practici, insa...la lucrul acesta am meditat mult; e un subiect scump pentru mine. Si nu, nu sunt genul care poate fi "cumparat", eclesiologic vorbind, ca unii marginali NP, cu obiecte materiale/bani/situatii sa imi schimb credinta. (Memento afirmatiile tale, nitel pripite, pe care le-ai facut cu prilejul marturisirii convertirii d-rei Noesissaa). Sa zicem ca sunt un greco-catolic ecumenist, insa NU in felul "sincretist" al ecumenismului. Cu alte cuvinte, vorba fratelui Erethorn, nu inchid usa mantuirii in nas altora. Adica mantuirea SIGURA o marturisesc din toata inima mea a fi in BC. Insa pentru mine ortodocsii, protestantii si nestorienii NU sunt anatema (chiar notiunea de anatema imi starneste greata), dimpotriva.
Una, nu-ti ofer nici un bani pentru nimic.

A doua, sarcasmul este gratuit..chiar si daca iti place sau cu atat mai mult.. :)

A treia, nu cred ca afirmatiile care le-am facut in contextul amintit mai sus au fost pripite, au fost concluzii care le poate trage oricine din afirmatiile d'soarei fata de care ca om am toata simpatia si ii deplang tragedia (in limita posibilitatilor spirituale).

Al patrulea aspect, si eu sunt ecumenist in sensul ca imi iubesc prietenul greco-catolic, ex-catolic si mi-ar fi foarte greu sa am discutii cu el de genul cu care am cu catolicii de pe acest forum, dar chiar si fata de ei (sau unii dintre ei) am o anumita jena (chiar daca nu se vede) in chestiunile sensibile, datorita stilului meu care nu mi-e vine chiar asa usor sa-l schimb si in anumite situatii chiar nu e cazul.

Al cincilea aspect, mantuirea este treaba lui Dumnezeu, aici crestinismul este paradoxal in sensul ca exista afirmatia cu care banuiesc ca esti de acord (si probabil stii si a cui este, desi in alte forme probabil si altii au spus-o) ca in afara Bisericii nu exista mantuire.
Ei bine, asta fiind perfect adevarat nu poti extinde limitele Bisericii la nesfarsit, doar doar i-o cuprinde pe toti, raspunsul la aceasta problematica nu cred ca se afla in acest efort (....) care il fac unii (scuze cuvantul) ci intr-un plan mai subtil.

Al saselea aspect, nu e treaba noastra sa aruncam anateme, dar reiau, nici nu ne sta in putere sa extindem granitele Bisericii la nesfarsit.
Si nu cred ca o judecata nesanatoasa sa-i vezi capatul acolo unde se termina dreptul la Sf. Potir.
Reply With Quote