View Single Post
  #7  
Vechi 26.12.2012, 21:49:11
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu, aici nu e vorba de simpla smerenie a lui Dumnezeu. E prea tare chestia. Ar fi fost simpla smerenie a lui Dumnezeu nasterea intr-un bordei cu pamant pe jos. Dar sa existe macar un pat normal. Un lighean cu apa calda. O baba priceputa cu atributii de medic obstetrician. Ei bine, nu. Vagauna, ieslea, boul si magarul au format spatiul de joc, decorul si publicul piesei "Alba Sanctissima Nox".

Era pe undeva un topic cu humorul lui Dumnezeu. Eu cred ca toate astea, de acuma, tin de humorul lui Dumnezeu. Cred ca a vrut sa ne arate ce impresie are fata de toata goana noastra dupa case aratoase, mobila faina, confort termic, etc. "Ceea ce voi numiti "avere" este carpa lepadata", cam asta cred ca e mesajul. Prin circumstantele Nasterii Mantuitorului, Dumnezeu a facut misto de materialismul nostru.
Nu au avut conditii/confort dar au avut spatiu si intimitate (si pentru a alatura langa Copil pe cei cu intentii frumoase-magii).
Daca erau conditii bune atunci oamenii ar fi dorit sa stea acolo...

Dumnezeu nu face misto...El da ceea ce trebuie (unele lucruri ne par proaste dintr-un punct de vedere dar sunt bune din alt punct de vedere).
I-a daruit Copilului dragoste in primul rand, nu multime, curiosi si comentarii...
Reply With Quote