View Single Post
  #36  
Vechi 13.07.2013, 13:23:58
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
O da. De fapt problema e alta. Problema e ca orice tampit sau descreierat (si imi asum ceea ce spun) poate deveni student la teologie. Societatea moderna a determinat ca si institutiile de studiu teologic sa se alinieze la aceasta si admiterea sa se supuna altor reguli decat celor corecte. Daca te duci sa preot sau la episcop, chiar daca nu te cunoaste ai foarte mari sanse sa iti dea recomandare si descriere pentru a te inscrie la teologie. Nu exista un interviu, nu exista o marturisire de credinta, nu se verifica aptitudinile... Chiar daca nu toti vor deveni preoti cei care ar urma sa studieze teologia ar trebui testati pentru a li se verifica "identitatea si credinta". Daca nu crezi, nu te opreste nimeni sa studiezi teologia pe cont propriu, dar nu o face sub "umbrela" Bisericii.

Iar referitor la topic raspunsul este simplu: daca este cineva care are cateva cunostinte elementare despre credinta ortodoxa stie ca nu Biserica trebuie sa se adapteze la vreme, ci sa il ghideze pe om catre Dumnezeu urmand adevarurile de credinta. Daca Dumnezeu nu se schimba, cum sa se schimbe Biserica? Si nu trebui sa isi adapteze forma la lumea moderna, cel mult sa adreseze diferit mesajul. Dar asta nu inseamna absolt deloc sa dea inapoi in ceea ce priveste invatatura si modul de a trai si a se exprima a membrilor sai.
Iti multumesc pentru frumoasele cuvinte....Ei bine eu tampitul si descreieratul cunosc foarte bine ortodoxia doar ca am deviat o vreme de la ea si acum vreau sa revin fiindca in cadrul ei am avut cele mai mari bucurii.Nu am o problema cu ortodoxia ci cu cei care se considera propagatori ai acesteia(uni) si nu vreau ca ea se se schimbe ci cei care o constituie sa o faca accesibila si celorlalti.Cat despre selectia in cadrul facultatii de teologie,nu-ti fa griji nu am mers acolo cu intentii negative,doar ca am avut perioade de cadere si vreau sa ma ridic cu ajutorul ''fratilor ortodocsi'',dar putina lume stie sa ajute,majoritatea critica cu raceala si indiferenta.Unde e duhul dragostei?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote