View Single Post
  #8  
Vechi 25.11.2014, 11:39:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nasa se ferea sa vb deschis despre religie deoarece sotul ei o tinea din scurt si cand incepea sa-mi explice ceva,dansul sarea ca ars"nu-i mai baga prostii copilului in cap"incat intrerupea discutia.

Multi ani am fost invaluita in traditionalismul sarbatorilor de iarna fara sa inteleg semnificatia lor religioasa;mereu le asociam cu vacanta,cu casa bunicilor de la tara,veselie,aglomeratie de rude ,voie buna,cadouri si cam atat.
Si peste toate astea mai tineam si post,ma spovedeam ,ma impartasam fara sa stiu de ce faceam astea ,cu ce scop.
Se pare ca si adultii care-mi predasera stafeta nu prea stiau dar incercau sa-l dibuie pe Dumnezeu cu lumanarea...
Sau poate nu stiau sa-mi explice...sau se straduiau sa-mi ofere amintiri placute si o viata indestulata,ei fiind trecuti prin toate ororile razboiului,a foametei etc....
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 25.11.2014 at 11:46:05.
Reply With Quote