View Single Post
  #16  
Vechi 05.09.2016, 20:56:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Te duci pe 10 septembrie la protest ? Ca am auzit ca o sa fie protest mare impotriva celor care au fost in Creta. Sunt sigur ca o sa se desfasoare totul intr-un duh ortodox. Nu ca la adunarea tinerilor manipulati de catre ecumenisti.
Pai deocamdata copchii aia au fost si duminica la Liturghie. E normal ca atunci cand preiei ciocanul ortodoxiei de la aia care se lupta cu ierarhii sa vezi cuie peste tot. De fapt asta e problema ta, simti ca s-a intamplat ceva odios prin Creta, si atunci cauti confirmari - nu cumva melodia suna intr-un fel ? Nu-i prea ecumenista ? :)
Nu merg, nu stiam ca ar fi vreun protest, am vazut teologi ortodocsi pentru care era o binecuvantare sa mearga la Medjugorie, Taize, ba mai organizau si autocare pana acolo, asa ca nu ma mai mira nimic, in curand se va preda probabil istoria religiilor in scoli.

Ciocanul ortodoxiei?! eu am refuzat sa-l matrasesc pe parintele Vulcanescu cum vad ca se practica in societatea romaneasca in care se preia adesea fara citare/recunoastere tot ce e bun de la un teolog dupa care este dat uitarii sau relativizat, in functie de val.

E o melodie promotor, pusa probabil sa nu supere nu cumva sa mentioneze de Maica Domnului si Sfinti, nu stiu daca cineva-si face reclama in mod aleatoriu, in orice caz e cireasa tortului Cretan.

Interesant si noul standard, cine are rezerve fata de sinodul din Creta are o problema, sinodul din Creta nu poate gresi, dizidentii trebuie inlaturati, daca asa stau treburile de aici pana la o maniera crancena de organizare a Bisericii, in care nimeni nu cracneste nu mai este mult, ba va fi instaurata chiar in aplauzele unor credinciosi.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote