View Single Post
  #46  
Vechi 09.02.2018, 13:25:57
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Preotul care a predicat, a spus, ca Maximilian Kolbe ar fi spus catre Franciszek Gajowniczek (caci acesta era numele celui salvat):"€Eu azi mor ptr tine,dar fa in asa fel ca moartea mea sa nu fie in zadar!"€
asa ceva nu se conditioneaza, preotul nu si-a dat seama ca spune o impietate si ca minimizeaza sacrificiul facut.

in 9 februarie 1881 a murit dostoievski, gigantul rus pomenit intr-o alta sectiune a forumului, deci astazi comemoram un numar de ani de la moartea lui. multe dintre tragicele lui personaje cauta mantuirea prin suferinta si atunci cand intalnim istorii adevarate, sau chiar inchipuite, nu conteaza, cu astfel de personaje/model-martire pentru noi toti, trebuie sa stim ca este mai mult decat probabil ca aceia sa caute mantuirea prin suferinta.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote