View Single Post
  #4  
Vechi 27.01.2006, 17:39:06
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de cristina_tk
Sunt noua pe acest site si vreau sa sa spuna si eu doua vorbe in legatura cu acest subiect.La noi la crestini e mare pacat sa te casatoresti cu rude,veri etc,biserica interzice acest lucru.Insa eu sunt tare uimita cu un lucru.Sotul meu este musulman,eu sunt crestina,Sa va povestesc ce am vazut eu in familia lui.SORA lui cea mai mare este casatorita cu un var de-al ei ,de gradul doi si au impreuna 7 copii,si cea mai mica sora se casatoreste acum de curand cu fratele ,sotului sora-i mai mare ,la ei este ceva normal ,insa la noi este mare ,mare pacat .Nu mai stiu ce sa zic dar am ramas fara cuvinte la ceea ce am vazut.Si cand te uiti la ei sunt perfect sanatosi,au copii sanatosi si totul este ok pt ei ,nu este un pacat,
DOAMNE AJUTA.AMIN
Eu l-am intrebat pe duhovnic si mi-a spus ca pana la nunta din Cana Galileii, oamenii se casatoreau cu rudele lor. Dupa aceea, nu au mai avut voie. Eu zic, daca sfintii parinti ne-au spus aceasta e bine. Parintele Arsenie Boca intr-una din predicile sale vorbea despre doi tineri care erau frati vitregi si care importriva sfatului lui s-au casatorit. primul copil le-a trait, sanatos, dar urmatorii s-au nascut cu probleme s-au au murit. Deci, cred ca ceea ce Dumnezeu ne-a lasat prin Apostoli si prin acestia preotilor, trebuie ascultat. Doamne ajuta!
Reply With Quote