Subiect: Frica de moarte
View Single Post
  #35  
Vechi 12.03.2011, 17:10:29
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Unul dintre cei mai credinciosi generali din istoria militara a USA a fost sudistul Thomas ,,Stonewall" Jackson.Cu putin timp inainte sa fie lovit si el,acesta ii spusese,pentru incurajare, unui capitan mai tanar,care era extrem de speriat inainte sa conduca primul sau atac, in fruntea Regimentului 33 Virginia:,,Capitane,credinta mea religioasa ma invata sa ma simt pe campul de lupta la fel de in siguranta ca si in propriul pat.Cel de Sus a fixat timpul mortii mele,asa ca am scapat de grija ca nu voi muri dar sunt preocupat sa fiu gata in orice clipa."

Ranit mortal,in timpul Razboiului de secesiune, si transportat in propriul cort,Stonewall a privit cu umor numarul mare de doctori care il inconjurau si a spus celor din jur: ,,Dupa numarul de doctori pe care l-ati adus inteleg ca nu sunt sanse prea mari dar multumita Celui de Sus,daca asta este voia Lui,sunt gata sa plec".A mai privit odata spre cer si inainte sa-si dea duhul a spus,parafrazand un psalm: ,,Sa traversam raul si sa ne odihnim la umbra copacilor".
Si totusi Dumnezeu a spus sa nu ucidem, sa intoarcem obrazul cand primim o palma, sa dam si camasa cand ni se cere haina, sa ii iubim pe vrajmasi si sa ne rugam pentru ei...
Reply With Quote