View Single Post
  #114  
Vechi 01.09.2011, 22:32:53
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alina.elie Vezi mesajul
intr-o zi imi voi face destul curaj sa vad o exorcizare macar pe internet... sper doar sa nu fie falsa......
Ai ocazia sa asculti inregistrarea autentica (primul video) a unui astfel de caz, cel al Annelisei Michel:

http://www.crimetime.ro/paranormal/i...ose-video.html

ATENTIE! cei care nu suporta astfel de materiale sa nu se uite! Daca sunteti slabi de inima, dati prima data sonorul mai incet si dupa accesati linkul!

Nu ma pot “lauda” ca am asistat la asemenea practici de exorcizare (de fapt citirea de rugaciuni) , nici nu-mi doresc in mod deosebit, insa acest caz mi se pare cutremurator, care a inspirat de altfel si doua filme: „Requiem” si „Exorcizarea lui Emily Rose”. Fata a trecut prin 67 de sedinte de exorcizare in perioada 1972-1973, insa intr-un final a murit in somn, se pare ca din cauza deshidratarii. Medicii au incadrat-o la „grave afectiuni psihice”, insa n-au putut oferi un remediu,toate tratamentele medicale esuand in cazul ei, de aceea multa lume crede ca ea a fost cu adevarat posedata. Cei doi preoti care au savarsit ritualurile de exorcizare au fost condamnati pentru ucidere din neglijenta, cu toate ca Biserica Romano-Catolica autorizase aceasta practica in cazul tinerei, a carei tulburari n-au putut fi explicate medical la acea data. ( trebuie sa tinem cont ca e vorba de anii '70)

p.s daca stie cineva germana, poate e amabil sa ne traduca si noua ce spune Annelise in acele momente ale conversatiei cu preotul, cand i se citeste rugaciunea.

Last edited by ioanna; 01.09.2011 at 22:36:36.
Reply With Quote