View Single Post
  #41  
Vechi 08.01.2017, 00:57:49
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
uite, nu pot sa cred asa ceva. nu sunt teolog, nu am studiat Biblia ci doar am citit-o cu interes intelectual mai degraba, dar asa ceva nu pot sa cred. nu vreau acum sa caut citatul exact,...

prin urmare neg vehement ceea ce scrieti despre copii, vina parintilor nu se poate transmite asupra urmasilor lor.
Si eu neg vehement ca ati citit cu interes intelectual.

Ieșirea - a doua carte a lui Moise
Cap. 20
5. Să nu te închini lor, nici să le slujești, că Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina părinților ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea și al patrulea neam,
Cap. 34
7. Care păzește adevărul și arată milă la mii de neamuri; Care iartă vina și răzvrătirea și păcatul, dar nu lasă nepedepsit pe cel ce păcătuiește; Care pentru păcatele părinților pedepsește pe copii și pe copiii copiilor până la al treilea și al patrulea neam!"

Numerii
Cap. 14
18. Domnul este îndelung-răbdător, mult-îndurat și adevărat, iertând fărădelegile, greșelile și păcatele și nelăsând nepedepsit, ci pedepsește nelegiuirile părinților în copii până la al treilea și al patrulea neam.

Deuteronomul - A cincea carte a lui Moise
Cap. 5
9. Să, nu te închini lor, nici să le slujești, căci Eu Domnul Dumnezeul tău sunt Dumnezeu zelos, Care pedepsește vina părinților în copii până la al treilea și al patrulea neam pentru cei ce Mă urăsc.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 08.01.2017 at 01:00:48.
Reply With Quote