View Single Post
  #32  
Vechi 17.04.2019, 21:47:43
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Poate în timp, în fiecare țară va fi câte un ”minister al singurătății”, într-o localitate din România cineva din Biserică s-a gândit să îmbine idei creative într-o viziune misionară înaintea altor actori sociali.

Dacă am înțeles bine din reportaje această cafenea sau librărie avea și un after school, era și un fel de „școala altfel”, unde atmosfera e mai degajată decât la catedră, la școală deja profesorului îi e teamă să nu iasă din șabloanele trasate de diferiți seculariști.
În caz că ora de religie va fi scoasă de tot din multe școli unde nu se mai formează clase pt că nu se mai face cerere, vor trebui regândite diferite ocazii de întâlnire pentru tineri.

Deja sunt licee unde tot mai puțini fac ora de religie, Dumnezeu știe ce va urma.

Mai sunt câteva proiecte educative și cu valoare socială pe care le-am văzut pe Trinitas pe care le-aș fi împărtășit cu drag aici, dar nu o să mai postez, am avut ghinion să fac threadul când a scăpat un trol pe forum care nu se potolește deși a fost rugat.
Ce e un troll?
Dacă te referi la vsovi-Moroco, că așa îmi pare, atunci un troll e un om care spune adevărul și încearcă să facă pace întrre useri și are capacitatea de a participa și a face un dialog creștin cât mai politicos?

Dacă te-a deranjat pe tine personal ce a spus asta nu înseamnă că tu ai dreptate ci eu cred că el are dreptate așa că te rog să mă numești și pe mine troll căci și eu vreau să ajung să dialoghez așa ca el pe forum, frumos, politicos, susținînd adevărul și ortodoxia din oameni.

Eu nu mă pricep și nu înțeleg ce te-a deranjat la mine, cu atât mai puțin la el, probabil ai fi dorit să obții numai laude dacă tu ai lăudat ceva ce nu e pe placul tuturor, dar am impresia că el te-a apărat pe tine și că ți-a fost chiar prieten.

Deci dacă ar fi să aleg între caracterul lui și al tău atunci l-aș alege pe el. Trebuie să fiu drept.

Tu practic ți-ai bătut joc de mine, el m-a respectat, tu mi-ai vorbit foarte urât deși nu ți-am adus nicio jignire iar pe el văd că deja l-ai făcut troll vrând poate să fie rebanat. Cine ? Tocmai cel care ții-a fost prieten și a discutat și cu tine și cu mine atât de politicos, căutând pacea.

Asta spune mult despre tine. Deci care e rostul ortodox de a semnala inițiative ortodoxe când caracterul îți lasă de dorit și nu pare a fi nici măcar creștin?

Păi dacă eu mi-am spus părerea despre diferite inițiative asta te-a jugnit pe tine sau biserica? Dar dacă prietenul tău, care ți-a luat apărarea și-a spus părerea lui asta te-a jignit și mai mult?

Practic el are dreptate deoarece cafeaua, ceaiul negru, țigara sunt droguri interzise de Dumnezeu iar cine mărturisește altfel atunci acela este adevăratul troll chiar dacă neconvenindu-i adevărul începe să arunce vina pe alții.

Îmi pare rău dar cafeaua e cu adevărat un drog și cofeina este folosită de medici în situații extreme. Pentru asta l-ai făcut troll? Atunci și eu sunt troll căci și eu cred că ăsta este adevărul. Cafeaua poate fi foarte nocivă. Eu am văzut cu ochii mei destui oameni dependenți de cafea care aproape că au înnebunit din cauza consumului excesiv de cafea. Astea sunt fapte reale de care vorbesc.

Tu ce aperi defapt? Viitorul creștinilor ortodocși, viața și credința lor sau threadul tău cu orice preț?

Ți-am bolduit textul unde ai depăsșit cu mult măsura unui dialog creștin faptă ce te caracterizează în așa fel încât eu nu îți pot fi complice.

Practic te las cu threadul tău și prefer să merg să postez acolo unde se dialoghează creștinește. Acolo unde ”Trolul„ mă bine dispune prin postările lui pline de Har.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 17.04.2019 at 22:34:50.
Reply With Quote