View Single Post
  #630  
Vechi 28.10.2019, 16:36:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

LA PICIOARELE TALE, DOAMNE NE RUGĂM CU LACRIMI



La picioarele Tale, Doamne, zăcem în lacrimi de pocăință dimpreună cu toți cei ce au plâns: ierarhi, proroci, apostoli, sfințiți mucenici și cu toți drepții, și milă cerem de la Tine cu rugăciunile lor, și mântuirea sufletelor noastre, și împărăția Cerurilor, măcar că nevrednici suntem de ea pentru păcatele noastre.
Aduc Ție spre mijlocire pe Preacurată Maica Ta, cetele îngerești și toată făptura înțelegătoare: miluiește-ne și ne mântuiește pe noi, păcătoșii, cu harul și cu mila Ta. Așa. Amin.
(Sfântul Ioan de Kronstadt – Ultimile însemnări)

O rugăciune de dimineață!



Dumnezeule! Făcătorule și Stăpâne al lumii, caută cu milostivire în ceasul acesta al dimineții asupra făpturii Tale împodobită cu dumnezeiescul Tău chip. Fă ca ochiul Tău să mă învioreze și să vină lumina Ta cea mai strălucitoare decât Soarele în bezna sufletului meu, cel ticăloșit de păcat. Ia de la mine întristarea și lenea, dăruiește-mi veselie și vigoare sufletească, pentru ca inima mea să slăvească cu bucurie bunătatea și sfințenia Ta, nemărginita-Ți măreție, desăvârșirile Tale fără de sfârșit, în toată vremea și în tot locul. Că Tu ești Făcătorul meu și Stăpânul vieții mele, Doamne, și Ție se cuvine slavă de la toate făpturile Tale raționale, în tot ceasul, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.
(Sfântul Ioan de Kronstadt – Viața mea în Hristos)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote