View Single Post
  #116  
Vechi 20.08.2009, 00:03:29
Erica_'s Avatar
Erica_ Erica_ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Imi doresc foarte mult sa nu am dreptate in privinta pomenirii lui Iisus in Talmud si iau in considerare o posibila eroare de interpretare a pasajelor respective.

Respect poporul evreu si m-am mahnit mult cand am citit despre faptul ca Iisus ar fi hulit in cartile religioase evreiesti. Informatia aceasta am gasit-o intr-o carte scrisa de un evreu, ce-i drept convertit la crestinism datorita nemultumirii sale fata de contemporanii sai evrei, Benjamin H. Freedman - este interesant de amintit unele detalii despre acesta si despre convingerile sale. Fost un afacerist evreu prosper din New York, a facut parte o vreme din cercurile inalte ale unor organizatii evreiesti si a demascat ambitiile de dominatie globala a acestora pe care i-a caracterizat ca fiind simpli atei materialisti fara Dumnezeu. Anti-sionist convins, Freedman a devenit inamicul acestora numarul unu, fiind caracterizat ca "evreu antisemit", in cartea se "Facts are facts" el face mai multe comentarii despre unele scrieri ale Talmudului pe care le considera revoltatoare (sunt citate mai multe versete inclusiv unele anti crestine). El considera ca o parte din evrei nu sunt evrei prin origine ci prin convertire la Iudaism (inclusiv cei care fac parte din cercurile conspirationiste), acestia provenind la origine dintr-un popor mongolo-asiatic, khazari carora in sec. 8 li s-ar fi impus invatarea Talmudului de catre regele Bulan si nobilii sai feudali convertiti de catre rabini, au infiintat sinagogi si au impus alfabetul ebraic. Mai tarziu, rusii au cucerit teritoriile acestora. Autorul citeaza un pasaj din Enciclopeida Evreiasca care sustine acest fapt. Limba khazarilor este cunoscuta sub numele de "Yiddish", iar cunoscuti ca auto-proclamati evrei si care in timp s-au raspandit in toata Europa.
Poate aceasta istorie este sau nu adevarata, eu prefer totusi sa cred ca evreii care au sustinut (si sponsorizat) comunismul nu sunt evrei la origine, ci fac parte din acel popor convertit. Si mai cred ca poporul ales de Dumnezeu este cel care se trage din Avraam, si nu cel care s-a convertit la Iudaism (sper ca nu am suparat cu nimic scriind acestea).
Reply With Quote