Subiect: Istorii cu talc
View Single Post
  #132  
Vechi 16.08.2011, 23:32:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Depinde de locul de unde admiri privelistea drag prieten.Saracul va fi precum eroul din povestile nordice care fiind infometat,si avand doar o bucata de paine,se hranea cu ea si cu mirosul de friptura.Bogatul evita mirosul de friptura pe motiv de saturatie.Si unul si altul vor avea principii dar diferite,dupa buget :) Insa iti/va pot spune,asa,din ce am vazut eu prin fumul fripturii ce sta sa se arda prin Europa,adica datoria publica,ca vremurile in care credinta tuturor va fi incercata sunt mai aproape decat cred multi.Sa mai gafaie putin locomotiva financiara teutona(ei tin practic Uniunea in spate la ora actuala) si sa vedeti dansul ploii in jurul sperantelor financiare ruinate.

Daca azi,ziua cheie pentru Europa, Sarkozy si Merkel au cazut de acord,printre altele, pe emiterea unor emisiuni comune de obligatiuni s-ar putea sa mai respiram putin.Cu greu,doar pe nas,dar o sa mai respiram.Daca nu,dupa noi potopul.Adica ce se vede deja: principalii indici ai buselor de pe Wall Street au deschis,iarasi, sedinta de tranzactionare de azi în scadere cu pana la 1,1%.Avansul economiei Germaniei, cea mai mare din Europa, s-a redus abrupt de la 1,3% la 0,1%(asta da cadere).

Baieti e groasa rau.Asta este povestea mea cu talc din seara asta.De aceea am tot spus:nu va faceti griji,credinta tuturor va fi incercata.Cred ca vom asista la schimbari dramatice in lume,din multe puncte de vedere.Cel de Sus sa ne apere de efectele nebuniei noastre generale dar tare imi este teama ca le vom vedea live si pe propria piele.
Asa-i , e groasa rau ! Un Guvern Mondial pus la cale de cei doi in seara asta . . . ! Concluzia : VAI DE TURTA NOASTRA ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote