Subiect: Se poate?
View Single Post
  #5  
Vechi 13.04.2010, 13:56:02
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
O prietena mi-a spus de curand ca urmeaza sa se casatoreasca cu un viitor preot,problema este,insa,ca el in urma cu cativa ani a mai fost casatorit civil,nu religios.
Ea mi-a zis ca doar cununia religioasa este cea care conteaza,ca daca o facea pe aceea nu i se mai permitea preotia.
Mi s-a parut totusi putin ciudat,de aceea am ales sa va intreb si pe voi: se poate hirotoni o persoana daca a fost doar casatorita civil anterior?
Va multumesc!
In primul rind , dupa ce ti s-a dat taina hirotoniei cea a casatoriei nu mai poate fi data , administrata. In al doilea rind ati spus ca urmeaza sa va casatoriti cu un viitor preot deci pina in prezent nu are nici taina hirotoniei administrata dar... dar va contraziceti in urmatoarea fraza . Pai i s-a permis sau nu preotia , adica este sau nu preot ? Nu conteaza ca a fost sau nu casatorit doar civil, ci conteaza daca este sau nu prot . Doar casatoria civila este pacatul desfrinarii care se iarta daca nu a fost pina acum hirotonit (desi sa stiti ca se iarta tare greu fiind in mod canonic interdictie pt. hirotonie- desferinatii nu sunt primiti la hirotonie !) . Iar daca i s-a administrat taina hirotoniei fiind doar casatorit civil, el ascunzind aceasta pt. ca in starea aceasta nu il hirotonea nimeni, este cea mai grava situatie si in prezent se afla in pericol de moarte daca continua sa mai slujeasca sfintele taine !

La ultima dvs. intrebare conteaza f. mult timpul prezent si nu trecut, adica daca acum , in prezent este casatorit civil . Daca este cum ati formulat : a fost casatorit civil si acum nu mai este , se face vinovat de desfrinare si , ma repet, desfrinatii extrem de greu se admit la taina hirotoniei ! la cea a casatoriei , oricind ! Dar sa nu uitati : dupa hirotonie nu se mai da nici o data taina cununiei ! Ca in ziua de astazi unii episcopi fac contrar canoanelor este exceptia si nu regula !
Reply With Quote