View Single Post
  #18  
Vechi 01.02.2013, 14:24:51
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit "monopolul" Bor (srl)

[quote=DragosP;473491]Eu ridiculizez prostia, reaua voința, vorbirea din auzite.
Vrei argument la tâmpenia din primul post? Vreau si eu linkul către hotărârea Sfântului Sinod.[/QUOT
Nu stiu link-ul cu pricina,din care a citat,probabil,persoana care a lansat topic-ul,cel in legatura cu Hot "sf Sinod".Stiu doar ca este vb despre Hot 943,din febr 2012.Si ma intreb,retoric,evident,de ce va faceti ca nu pricepeti ,sau ca nu stiti ceea ce stie toata lumea...Haideti sa fim crestini ,nu farisei! Ma scuzi,DragosP! Poate tu chiar nu stii,desi ,personal,nu cred ca nu stii.Nu tre sa inaltam osanale,nici macar patriarhului (sub obladuirea caruia se afla acest "Sfint sinod",care decide "suprimarea" unora dintre crestinii care "ies din ascultare",pictind icoane sau care au ca obiect de activitate producerea si comercializarea ob de cult,cit si Cimitire -. Si ca sa te scutesc de ostenealea de a-mi aduce nu-stiu-ce argumente ca numa' biserica tre' sa faca si sa dreaga,in anumite privinte,vreau sa-ti aduc ca argument,legat de Cimitirele Private doar citeva ex,de persoane BIBLICE,care au fost inmormintate in Morminte Private:10Avraam si Sara,si-au cumparat un mormint de la fii lui Het;2) Lazar-prietenul Domnului Hristos,a fost inmormintat intr-un Cimitir Privat sub o piatra,
30Domnul Hristos ,Insusi,a fost inmormintat intr-un mormint daruit de Iosif din Arimateea,si exemplele pot continua...asa ca nu vad ,de unde si pina unde,"canonicizarea" asta cu titlu de Lege,la preafericitu' ,ca vezi Doamne,numa' daca s-ar ocupa ei,cei din Deal,de Cimitire,acestea ar fi ..sacre!!! Si fac asta,sub acompaniamentul armatei de crestini orbi,la cele ce sint de vazut...
Domnul Hristos,sa le dea DUH de POCAINTA si de smerenie,asemeni patriarhiulor din vechime ,nu sa-si vinda averile precum acestia si sa le dea saracilor,ci sa aiba frica de Dumnezeu incit sa nu ne saraceasca mai mult decit au facut-o (mai ales..spiritual),si sa aibe dragsote fata de cei care le-au cazut lor (celor din Deal) la invoiala,atit fata de preoti cit si fata de crestini...
Reply With Quote