View Single Post
  #349  
Vechi 26.08.2016, 03:43:21
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

As vrea sa amintesc doar doua dintre conceptele frecvente in domeniul sexualitatii omenesti: imaginea de sine si sex-rolul.
Despre ce e vorba, mai exact?

Mai intai, e vorba despre nediferentierea sexuala la copii, psihologic vorbind iar nu anatomic/fiziologic. Copiii de varste fragede nu sunt cu adevarat constienti de identitatea lor sexuala ci se rezuma la cateva etichete formale pe care le accepta provizoriu fara insa a le intelege bine continutul, semnificatia. Un baiat de gradinita, de pilda, nu e cu totul convins ca el e baiat, oricat ar fi de curios acest lucru. S-au facut multe studii care arata ca imaginea de sine a copiilor este foarte saraca si ea trebuie sa fie dezvoltata treptat, cu ajutorul adultilor. Treaba de educatie, asadar.

De multe ori copiii se joaca in grupuri mixte, baieti si fete. Isi imprumuta reciproc patternuri de gandire, modele de conduita, gusturi si preferinte etc.
S-a constatat ca se poate intampla ca o fata care se joaca, prin forta imprejurarilor, mai ales cu baietii sa devina, cum se zice, baietoaica. Asta, printre altele, poate duce la viitoare probleme serioase pe linia imaginii de sine privind identitatea sexuala. Dintre astfel de fetite se dezvolta uneori lesbienele dominante. Desi nu e obligatoriu un astfel de deznodamant, e recomandabil sa se controleze cu atentie riscul...

In alte cazuri, baietii pot trai mai ales printre femei si fete si se observa ca ei devin efeminati. Au probleme cu ceilalti baieti etc. Unii devin homo, mai tarziu... Am cunoscut un astfel de baiat in adolescenta, el traia aproape exclusiv printre fete, nu avea tata, era practic educat pe linie feminina. Este singurul homosexual din fosta naostra scoala generala, din cate stiu... Nu se simtea bine in compania baietilor, evita sa stea cu noi, avea gesturi si mentalitate tipic feminina etc. Cred ca un ajutor psihologic pe linia identitatii lui ar fi fost binevenit. dar fireste cum sa dam copilul pe mana obsedatilor de psihologi, nu? Mai bine ii lasam sa devina homo. Bingo!

*
O a doua chestiune este sex-rolul. Adica ceea ce are de facut o femeie ca femeie si un barbat ca barbat. E vorba despre responsabilitatile si activitatile specifice fiecarui gen in parte, Chestia asta iarasi trebe cultivata cu atentie pentru ca se poate sa te trezesti cu o fata care se implica in activitati tipic masculine, de pilda. Sau cu un baiat educat modern care sustine ca nu e nici o diferenta intre activitatile si rolurile barbatului si cele ale femeii.
Apropos, nu ti se pare ca sunt prea multe femei manager in ziua de azi? Am auzit ca s-au inventat chiar si preoti femei.

Din probleme de sex-rol apar deseori conflicte in cupluri si multe casnicii se destrama.
Iarasi e vorba de preventie prin educare adecvata in privinta sex-rolului.
De ce sa imi pregatesc fetita sa devina halterofila sau boxer, cand e mai bine sa o obisnuiesc cu activitatile specifice unei gospodine care e de meserie coafeza, de pilda? De ce sa nu o sprijin in dezvoltarea sensibilitatii si comunicativitatii specific feminine si sa o orientez mai degraba spre a fi dura, dominanta etc.?

Dar in invalmaseala lumii de azi astfel de chestiuni sunt lasate prea mult la liber. Se spera naiv ca toate se invata din mers ori ca sunt de ajuns cateva vorbe aruncate acolo pe linia moralitatii de baza. Si nu e deloc asa! Copiii trebuie asistati si ajutati sa isi elaboreze nenumaratele scheme functionale ale personalitatii. Eu n-as lasa treaba asta nici pe mana intamplarii nici pe mana amatorilor. Am vazut prea multe ca sa nu fiu foarte vigilent cand e vorba de asemenea probleme.

Last edited by ioan67; 26.08.2016 at 03:48:13.
Reply With Quote