View Single Post
  #11  
Vechi 12.11.2009, 15:17:34
qlavinia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hmm...
Unde am zis eu ca nu ai Duhul Sfant daca nu ai botezul cu Duhul Sfant? Nu cred ca am scris asa ceva... Pentru ca nu gandesc asa.

In primul rand, hai sa schimbam termenul de botezul cu Duhul Sfant, ca sa nu crezi ca noi avem mai multe botezuri. Noi avem un singur botez. Si hai sa ii spunem botezului cu Duhul Sfant asa cum Biblia il numeste de fapt:
"Și când a sosit ziua Cincizecimii, erau toți împreună în același loc.
2. Și din cer, fără de veste, s-a făcut un vuiet, ca de suflare de vânt ce vine repede, și a umplut toată casa unde ședeau ei.
3. Și li s-au arătat, împărțite, limbi ca de foc și au șezut pe fiecare dintre ei.
4. Și s-au umplut toți de Duhul Sfânt și au început să vorbească în alte limbi, precum le dădea lor Duhul a grăi. "

Biblie vorbeste de faptul ca toti s-au umplut de Duhul Sfant si au inceput sa vorbeasca in alte limbi. Deci hai sa ii spunem umplere cu Duhul Sfant, ca sa fie biblic.

Nu stiu daca aceasta discutie isi are rostul daca scoatem versete din context... "limbile sunt un semn nu pentru cei credinciosi, ci pentru cei necredinciosi" este un verset SCOS DIN CONTEXT. Un context in care apostolul Pavel se vede nevoit sa faca ordine in biserica din Corint, pentru ca din intreg capitolul 14 se intelege ca ei vorbeau intr-o maniera neordonata.
Intelgem acest lucru din urmatoarele versete:
"27. Dacă grăiește cineva într-o limbă străină, să fie câte doi, sau cel mult trei și pe rând să grăiască și unul să tălmăcească.
28. Iar dacă nu e tălmăcitor, să tacă în biserică și să-și grăiască numai lui și lui Dumnezeu. "

De ce oare aspostolul Pavel nu interzice de tot vorbirea in alte limbi?

Referitor la acest verset: "Nu este treaba voastra sa stiti vremurile sau soroacele; pe acestea Tatal le-a pastrat sub autoritatea Sa." Iarasi iti spun: nu poti scoate un verset din context ca sa iti argumentezi punctul de vedere... Te rog sa iei tot contextul :)

Adica de ce nu iei si veresetele din 1 Corinteni 14:
"1. Căutați dragostea. Râvniți însă cele duhovnicești, dar mai ales ca să proorociți.
2. Pentru că cel ce vorbește într-o limbă străină nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu; și nimeni nu-l înțelege, fiindcă el, în duh, grăiește taine.
3. Cel ce proorocește vorbește oamenilor, spre zidire, îndemn și mângâiere.
4. Cel ce grăiește într-o limbă străină pe sine singur se zidește, iar cel ce proorocește zidește Biserica.
5. Voiesc ca voi toți să grăiți în limbi; dar mai cu seamă să proorociți. Cel ce proorocește e mai mare decât cel ce grăiește în limbi, afară numai dacă tălmăcește, ca Biserica să ia întărire. "

Si multe altele, nu stau acum sa le caut.

Referitor la faptul ca sa arat un verset ca se vor mentine, am dat unul in mesajul anterior: "39. Căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri și tuturor celor de departe, pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru. " - Fapte 2
Si iti spun eu, nu exista nici un verset in Biblie care sa spuna ca darurile nu mai exista

Eu nu ma consider "aleasa Domnului, biserica lui Dumnezeu, urmasa apostolilor" in sensul in care tu l-ai zis. Sunt convinsa ca tu l-ai zis intr-un sens in care eu ma cred superioara, sau noi ne credem superiori. Nu... stiu doar ca sunt copilul lui Dumnzeu mantuit prin harul Sau. Nu ma consider superioara nimanui, si sa ma fereasca Dumnezeu de lucrul acesta.

Motivul principal pentru care am scris prima oara a fost pentru ca am citit niste chestii neadevarate despre bisericiile penticostale. Chestia cu dansatul m-a revoltat cel mai tare. Noi nu dansam, nu ne bataim, nu fugim prin sala cum zicea Danut7...

Dar nu o sa mai scriu pe acest forum, si nu pentru nu pentru ca nu as putea sa imi sustin punctul de vedere.
Stiu prea bine sa imi sustin punctul de vedere si sa il argumentez cu versete din Biblie(si nu scoase din context). Cunosc foarte bine ceea ce cred.
Si nu as putea sa imi traiesc viata de credinta fara sa o am intemeiata pe Cuvantul lui Dumnezeu. Pentru ca stiu ca atunci cand voi sta in fata lui Dumnezeu, El ma va judeca dupa Biblie.

Dar raspunsul tau mi-a dovedit ca tu scosi versete din context ca tu sa argumentezi ceva ce deja tu crezi. Si nu imi place sa am astfel de discutii. Imi place sa am discutii cu argumente valide. Am avut destul de astfel de discutii, si din experienta stiu ca nu duc nicaieri.

Asa ca toate cele bune, si tot ce e mai frumos :)