View Single Post
  #91  
Vechi 12.09.2012, 15:31:34
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Incepe prin a intelege/cunoaste/convietui/trai crestineste cu unul dintre ei. Doar cu unul, cu un barbat. E suficient, asa cred. Lasa "barbatii"... Sa ma ierti de indemn.
Lasa si femeile, zic eu. Adica ocupa-te de o singura femeie: de tine insati.

Astfel, un barbat si o femeie, impreuna, in dragoste de Dumnezeu, vor avea cu adevarat prilejul invatarii si trairii unei vieti binecuvantate de Domnul. Asa zic eu sa ne ajute Bunul Dumnezeu, fiecaruia si tuturor. Ma iertati pentru interventie.
Subscriu asertiunii si indraznesc sa adaug:
Popa Duhu:
"Duh neastâmpărat și cutezător în predicele sale de pe amvoanele bisericelor, înțepa ca vespea, zicând:

— Elisei a curățit de lepră pe Neeman Sirianul, trimițându-l să se scalde în râul Iordanului. Iară eu vă trimit la Căcaina, ca să vă curățiți de lepra ignoranței și a trândăviei!
Odată era o floare, numită rușinea fetelor, foarte răspândită în țară la noi; dar de când au luat "mârșavele de modă" locul gospodinelor românce, această floare a început a dispărè din grădinele și țărinile noastre.
— Cine are urechi de auzit să audă!"
http://www.neamt.ro/cmj/Creanga/Popa_Duhu.html

Consider ca aceasta intrebare "De ce barbatii vor doar aspectul fizic? " trebuie completata de intrbarea "De ce femeile (ce stiu sa fie sotii) nu cauta unde si cum trebuie barbatii ce pot fi soti"?

Pilde: "Femeia sotie cauta un suflet (de barbat sot) "nobil" (noblete duhovniceasca evident si nu lumeasca) iar femeia desfranata se uita (la barbatul de care poate lua) o bucata de paine".

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 12.09.2012 at 15:43:52.
Reply With Quote