View Single Post
  #29  
Vechi 13.01.2013, 19:17:19
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Dumnezeu nu da viata pentru a o omora.
Dumnezeu nu vrea raul nimanui si isi doreste ca toti oamenii sa ajunga la el.


Draga mea, eu iti spun asa:

1. Boteaza copilul cat mai repede. Orice copil trebuie sa primeasca foarte repede taina Sfantului Botez, care i-l umple de har, ii lumineaza mintea si sufletul.

2. Impartaseste copilul cat mai des; Hristos este Sfant si Dumnezeu, si puterea si harul Lui, le primim in noi, atunci cand ne impartasim.

3. Roaga-te pentru copil si adu-l i buna randuiala ortodoxa.

Hristos ne-a invatat un lucru foarte foarte simplu si ne-a dat urias de multe exemple in Evanghelie:
- ORICE AI FACUT IN VIATA
- TRAGE LINIE SI NU MAI FA
- SI APUCA PE O CALE BUNA.

Asta inseamna si pocainta si indreptare, si lucrare buna in viata.
Sa lasam textele si sa-l lasam pe Dumnezeu sa lucreze.


Eu iti recomand sa citesti acatistul Sfantului Efrem cel Nou. Sunt 2 acatiste, este unul audio extrem de frumos.
Sa vezi acolo de fapt cum se creste un copil, cat de important este sa-l impartasesti, sa te rogi pentru el, si sa-i dai o educatie corecta, crestina.


"BINECUVANTAREA" lui Dumnezeu, nu este "o predestinatie".
Binecuvantarea lui Dumnezeu vine din iubirea pe care noi I-o aratam, cand mergem la Biserica, stand aproape de EL.


Deci, du-te la Biserica, spovedeste-te, impartaseste-te, boteaza repede copilul, si fii in buna randuiala.

ROAGA-TE PENTRU COPIL INTREAGA VIATA; rugaciunea mamei pentru copil este repede auzita de Dumnezeu.


Nu inteleg insa de la tine de unde teama asta si spaima asta....
Chiar de ai fi o mama singura; ai un ingeras in bratele tale, ai un prunc, ai un copilas, care cand o sa creasca o sa-ti aduca bucurii, daca il cresti bine.
Nu ai motive de suparare si nu trebuie sa-ti faci ganduri rele.



Nu uita: in viata exista 3 cai

1. Calea VIETII
2. Calea Distrugerii
3. Calea MORTII

Tu alegi pe care cale mergi; Calea Vietii este Drumul Bisericii.
Calea Distrugerii este calea patimii; a betiei, a drogurilor, a maniei, a rautatii; este calea dezechilibrelor si a lucrarilor rele.
La MOarte ajungi din calea distrugerii.

Alege corect in viata.

Du-TE LA UN PREOT, DU-TE LA CALUGARI SI VORBESTE CU EI.
Cauta ajutor si mangaiere.
Reply With Quote