View Single Post
  #81  
Vechi 13.07.2013, 02:17:21
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Oare cum să ne manifestăm dragostea față de un om care nu este dornic să se lepede de păcat?
In ascuns prin rugaciune; iar pe fata cu rabdare. Un asemeneea om ne da ocazia de a ne exersa rabdarea si dragostea manifestata prin rugaciune.
Fiind in apropierea acestui fel de oameni, trebuie sa ne avem in primul rand pe noi insine in vizor, ca sa nu gresim, sa nu judecam si sa nu indepartam pe celalalt, scarbindu-l cu o atitudine nepotrivita. Noi nu putem sti, ce se intampla in sufletul celui ispitit de pacat si nici nu ne dam seama in ce masura acesta ne ia drept sistem de referinta in incercarea inca nereusita de a se indeparta de pacat.
Spun acest lucru, caci nu odata mi s-a intamplat sa aud: "Pai tu mi-ai spus sa fac asa si asa", lucru pe care eu il uitasem, dar care a ramas in memoria persoanei cu care am vorbit. La fel si eu, am retinut cuvintele altei persoane, cu care initial nu eram de acord, dar ale carei cuvinte m-au ajutat mai tarziu sa inteleg mai bine un anumit lucru. Dumnezeu lucreaza prin oameni.
Reply With Quote