View Single Post
  #5  
Vechi 13.11.2014, 15:38:45
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
@ forever

Dar care e atmosfera în care conviețuim de fapt cu toții - femei, copii, bărbați?
Ce atitudini, sentimente, convingeri sunt dominantele lumii noastre? Unde poate găsi omul răgazul să mediteze la viață, la bine și la rău, la iubire și la moarte, etc.? Când totul e grăbit, accelerat, petrecut pe negîndite - ca într-o ședință colectivă de hipnoză care a picat pe mâna unui nebun sângeros...
Este adevărat ce scrii, știu și văd foarte bine că e așa.
Dar mai știu că Dumnezeu stă la ușa inimii fiecăruia dintre noi și bate.
Poate nu avem timpul, sau educația, de a merge la biserică. Poate că suntem cuprinși de vârtejul muncii, carierei, vânării succesului sau mai știu eu ce (filme, shopping, mall, țări străine, alcool, țigări, cluburi...?). Sau vrem numai doi copii, sau numai unul...
Dar eu cred că Dumnezeu îi vorbește fiecăruia dintre noi, există un timp, o clipă, când conștiința adormită este trezită de un gând, un cuvânt al unui apropiat sau al unui necunoscut... Poate o carte, sau un film, sau un cântec ne pune pe gânduri... că viața e mai mult decât ceea ce enumeram mai sus.
Sau pur și simplu ne plictism de toate cele de mai sus, și căutăm un sens. Atunci Domnul ne întâmpină în căutările noastre. Ne trebuie puțină sinceritate și memorie. Memorie a ajutorului primit și a promisiunilor făcute.
Ai dreptate, nu e de mirare că - în contextul descris - inima noastră nu vede un suflet în pruncul avortat, ci doar o soluție pentru vreo încurcătură oarecare. Dar până când?