View Single Post
  #5  
Vechi 18.09.2015, 03:18:09
emiliabirgau's Avatar
emiliabirgau emiliabirgau is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Ehe...treaba cu baietii ,,credinciosi" nu e simpla...
Stiu fete care la 20 de ani se imbracau cu fusta lunga si batic, mergeau zilnic la slujbe la manastire, crezand ca isi vor face prieten vreun baiat din biserica sau vreun cantaret la strana... ele mizau pe faptul ca ei ar vrea o fata smerita, credincioasa, rugatoare... dar, uite ca ei alegeau fete cochete, fara batic, rujate, coafate. Si asa s-au trezit fetele, care au sperat ani de zile ca le va observa cineva, singure si la 30+.... si brusc s-au transformat: nu mai vin la biserica cu fusta lunga si batic, acum vin si ele coafate, moderne, machiate in speranta ca le va observa ,,baiatul credincios" alaturi de care ar vrea sa traiasca frumos, ortodox, dar se pare ca el nu apare.
MORALA E SIMPLA: nici noi nu stim de ce am fi in stare cu adevarat intr-o casnicie si nici ce ar putea face sotul smerit si credincios... asa ca sa ne bucuram ca Dumnezeu ne fereste de caderi si dureri mari. Voi chiar credeti ca daca cineva va iubeste trebuie sa intoarceti lumea pe dos pentru el? Nu!... Dragostea si prietenia trebuie sa aiba un mare firesc in ea, sa se aseze totul lin, nu trebuie eforturi supraomenesti sa se vada cineva casatorit. Eu cred ca fetele din biserica idealizeaza mult casatoria si isi doresc prea mult lucrul asta, care cu ani in urma era foarte firesc si risca sa cada in capcana de a trece peste voia lui Dumnezeu, de a face compromisuri pentru baietii zilelor noastre si credeti-ma ca ,,singuratatea" voastra cu Dumnezeu poate fi cea mai mare binecuvantare.
Traiti-va viata frumos, bucurati-va de tot ce va inconjoara, bucurati-va de viata pe care v-a dat-o Dumnezeu... ca de va fi vreun baiat pentru voi si de il veti da pe usa afara, va intra pe fereastra... Decat sa te afunzi in pacate sperand ca vei fi mireasa, mai bine bucura-te de biserica, de Dumnezeu, pentru ca doar dupa un lucru il vei cunoaste pe acel baiat: dragostea care se jertfeste... daca nu se va jertfi pentru tine in lucruri de zi cu zi, nici de iubit nu te iubeste. Si in plus daca esti stresata de atata cautare si asteptare, cum vrei sa te observe, daca vei fi relaxata si bucuroasa, sigur vei fi mai frumoasa.
Reply With Quote