View Single Post
  #8  
Vechi 18.09.2015, 07:32:54
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
Doamne ajuta, fratilor!
Am si eu o nelamurire: in zilele anului 2015 mai sunt baieti seriosi, credinciosi care isi doresc o prietenie care sa duca la casatorie?
Dap, dar majoritatea nu-i meritati

Citat:
Nu de alta, dar in ultima vreme in jurul meu numai despre dezamagiri, despartiri aud, prietenii rupte.
O vai, dar ce "nenorocire"
Citat:
Si culmea, de la oameni traitori ai ortodoxiei.
Ia defineste ce insemna "traitori ai ortodoxiei" ?
Citat:
Cunosc multe fete care tin randuiala, post, spovedanie, fac canon dupa canon, merg in pelerinaje/ iesiri ortodoxe etc si tot singure sunt, desi au o anumita varsta si-si doresc pe cineva; si ma refer aici la fete frumoase la chip, inteligente, harnice.
Si acele fete sunt exact cele care fac avorturi pe banda ?
Citat:
O faza recenta care m-a si determinat sa scriu aici, este despre o fata din biserica , i-a facut parintele cunostinta cu un baiat si baiatul dupa 4 luni a zis ca nu mai vrea sa fie impreuna...
Si nu e caz singular, stiu situatii multe in care tot baieti din biserica au parasit fetele, ba chiar si cu nunta stabilita, nasi etc.+ alte cazuri in care ei s-au dovedit neseriosi/ nehotarati.
Si care este problema ? Inapoi la spovedanie si aveti grija ca Impartasania
sa nu va fie spre osanda.(adica nu-l mai mintiti pe duhovnic).
Citat:
Nu te poti juca cu sufletul unei fete chiar asa - e ucidere sufleteasca sa-i faci cuiva promisiuni si apoi sa dispari, sa te desparti hop-top.
Cui pe cui se scoate.Patesc asa femeile care au ucis sufleteste pe altcineva
sau care au facut avort.
Citat:
Sa-mi fie cu iertare, nu vreau sa judecam pe nimeni, dar daca cei din biserica fac asa , de ce sa ne miram de cei din lume.
Pai cei din biserica sunt cei din lume.Nu exista o "secta" numita
"cei din biserica".
Citat:
Sunt multe fete cuminti, posibil si aici pe forum, care sufera ca nu au pe cineva, nu stiu unde sa cunoasca, parca toti baietii buni sunt luati.
Sa tina fata canonul cu adevarat, sa faca spovedanie reala si sa nu-l
mai minta pe duhovnic si o da Dumnezeu liber la zgarda pe unul dupa
poftele ei.
Citat:
sa te faci placuta Domnului , dar pana cand? si unde mai gasesti baieti crestini si serosi?
Sunt, dar ei sunt pastrati pentru femeile care cu adeverat ii merita.

Citat:
Fiecare fata isi doreste la un moment dat copii, dar ce facem cand nu mai apare dupa ani si ani de rugaciune, post, asteptare, el , alesul. Unde sunt baietii care vor o casnicie spre mantuire?
Pai ei sunt, problema este ce intelege femeia din ziua de azi prin
"mantuire" ? Dumnezeu le vede pe toate, inclusiv siretenia sau viclenia
multor "Eve" care se considera curate ca oglinda de pacate, adevarate "victime".
Vai, ce o sa ne facem noi ?
Simplu, bem bere!

Last edited by Copacel; 18.09.2015 at 07:36:34.
Reply With Quote