View Single Post
  #19  
Vechi 20.01.2021, 09:52:21
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Sunt câteva scăpări Č™i prin îndreptarul pus pe seama părintelui Cleopa care e pdf pe net, ex la pag.26 scrie

”175. Sunt necumpătat in cheltuieli (bani risipiČ›i, bomboane, lux. gumă, Č›igări).”

Guma de mestecat e considerat produs de lux de către cel care a făcut enumerarea ?

Čšigările sunt produse de lux pt că sunt accizate de stat.


”35. Am dormit în mănăstiri de călugări sau de maici Č™i în chiliile lor. Am mâncat carne in mănăstirile unde nu se mănâncă.”

E o problemă să te cazezi în mănăstiri ca mirean dacă dă voie stareČ›ul ? Dormi unde te pune chilie sau nu.

”44. Am pus perdele, zorzoane, flori de mireasă, panglici Sfintelor Icoane.”
Am văzut case în care era Č™tergar la icoane, o fi păcat ?

Astfel de paranteze pot încurca mai mult decât ajuta, în fine per total e mai bun acest îndreptar decât primul apărut pe piaČ›ă, cu cât e tipărit mai aproape de 2020 un îndreptar, nu mai are atâtea lacune sau limbaj vechi.

Un îndreptar, fiindcă e o muncă laborioasă ar trebui făcut de un comitet de teologi cu experienČ›ă.

Ar fi discutabil daca ai aduce argumente pertinente. Din pacate exagerezi absolut fiecare contraargument intr-o directie necredibila.

Exista o directie buna in fiecare dintre afirmatiile parintelui Cleopa si exista o problema mare pe care o indica. De aceea sunt vailde punctele lui.

Dar mai trebuie si putina buna intentie cand citesti un lucru. Orice se poate intoarce si rastalmaci. Daca vrei sa procedezi asa ...

Last edited by gpalama; 20.01.2021 at 10:22:11.
Reply With Quote