Subiect: Postul negru
View Single Post
  #17  
Vechi 14.03.2012, 16:31:36
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Mai este ceva de postit negru de tot, la bucate dar mai ales la rețetele ocultiste de familie prin care omul își face preparate atât de 'bune'... chiar de post, zice el... și le prepară cu satisfacție cam cu prea multă superstiție care nu se observă din pricina obijnuinței și îndeletnicirilor tradiționale în ale bucătăriei, și așa își bagă omul și superstiția aia a lui, ocultă a lui, ca mare meșter bucătar cu rețete vechi și moștenite sau moderne după modă sau după cum știe el... însă ceea ce iese e tradiția poftelor de plăcere trupească ascunse în poftele bune, și bucuria și fericirea asta vine de la ispitelele trupești și nicidecum de la credință... deci categoric trebuie evitat compotul din fructelele cele alese la care se întinde gurochiul cu om cu tot ca un șarpe dezbinator, semețind privirea și trupul prin înălțarea 'medicală' de sine însuși păcălind și mințind că totul va fi în ordine ca să-și pună fraierele naive nădejdea în el sau în capacitățile și talentele lui... a bucătarilor ăștia moderni cu rețetele lor... de succces cu tot.

Și ce trebuie făcut? Păi trebuie priceput bine că 'dulceața' compotochiulului și plăcerea trupească promisă nu este dragoste frățească ci minteresul minciunii măririi de sine ca vrăjeală stradală și de cartier răufamat, adică trebuie evitarea plăcerii și bucuriei de a vedea mereu ca nou... credenul gLumii, asta ca să nu o pățim ca regele David suit pe acoperiș sau ca Iscarioteanul cel cu ''fă-te că lucrezi'' sau ca mine păcătosul care iată că precis am ajuns înțelept mai ceva ca Solomon, așa se pare, deși dreptatea nu este a mea ci doar a voastră și a urmașilor urmașilor voștrii în veacool vecilor.

La cafea mă refer și la zațurile cele scurse pe ceașcă în prostia cea credulă... așa ca un mare viitor 'luminos'.

Last edited by vsovivi; 14.03.2012 at 16:48:08.
Reply With Quote