View Single Post
  #3  
Vechi 26.05.2018, 12:02:04
costache.lung costache.lung is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2017
Mesaje: 69
Implicit Cardinal catolic de rang înalt, acuzat de abuzuri sexuale în Australia

Cardinalul George Pell, unul dintre cei mai importanți prelați ai Bisericii Catolice, a fost pus sub acuzare pentru mai multe abuzuri sexuale în țara sa natală, Australia.

Trezorierul Vaticanului, Pell este consilier de top al Papei Francisc, iar în 2013 a fost numit unul dintre cei 8 cardinali însărcinați cu investigarea modalităților de reformare a bisericii. Pell este, de asemenea, Cel mai Înalt Reprezentant al Bisericii Catolice din Australia.

“Mă declar nevinovat. Acuzațiile ce mi se aduc sunt false. Întreaga idee a abuzului sexual îmi repugnă”, a declarat Pell în cadrul unei conferințe de presă ce a avut loc joi dimineață la Roma.

Papa Francisc a declarat că i s-a permis să se întoarcă în Australia pentru a se apăra.

“De la bun început, am fost foarte clar și am respins categoric aceste acuzații. Știrile privind punerea mea sub acuzare îmi întărește determinarea și procedurile de tribunal îmi oferă acum oportunitatea de a-mi reabilita numele”, a precizat cardinalul.

Poliția nu a făcut publică o listă detaliată a acuzațiilor formulate împotriva cardinalului și nu a dezvăluit nicio informație despre presupusele victime, susținând doar că au fost “mai mulți reclamanți”.

“Doresc să fie foarte clar – procesul și procedurile de punere sub acuzare a Cardinalului Pell sunt identice cu cele pe care le aplicăm întotdeauna atunci când investigăm o gamă extinsă de acuzații privind abuzuri sexuale istorice”, a declarat la o conferință de presă Shane Patton, adjunct al Comisarului Poliției din statul australian Victoria.

“În această investigație, cardinalul Pell a fost tratat ca oricare altă persoană”, a adăugat Patton.

Abuzurile sexuale și mușamalizarea lor în sânul Bisericii Catolice au fost documentate în SUA, Irlanda, Brazilia, Olanda, Germania și Australia.

Pell este probabil cel mai înalt oficial al Bisericii Catolice acuzat în ultimii câțiva ani de abuzurile sexuale.

“Rolul său este acela de a monitoriza procesele bugetare și procedurile financiare ale Vaticanului”, a declarat John Allen, analist la CNN pentru probleme legate de Vatican.

Anterior, Pell a negat faptul că a mușamalizat abuzuri comise de preoți în perioada în care a deținut funcția de Arhiepiscop în Melbourne, în perioada 1996-2001. Dar a recunoscut că predecesorul său, Arhiepiscopul Frank Little, acum decedat, a distrus documente pentru a proteja preoții.

Anunțul probabil va da o lovitură serioasă reputației Bisericii Catolice în Australia, numărul de membri reducându-se mult în ultimii ani. Rezultatele unui recensământ, care au fost publicate marți, au arătat că cel mai mare grup religios din Australia nu mai este cel al credincioșilor catolici.

Acuzațiile ar putea avea, de asemenea, urmări pentru Papa Francisc, care îl consideră pe Cardinalul Pell drept unul dintre principalii săi consilieri.

“Nu se întâmplă în fiecare zi ca un oficial senior al Vaticanului să se confrunte cu acuzații penale. [Această situație] va aduce din nou în lumina reflectoarelor palmaresul Papei Francisc în gestionarea crizei abuzurilor [sexuale]”, a declarat Allen.

Când a fost întrebat anul trecut despre aceste acuzații, Papa Francisc a declarat că ține cont de poziția instanțelor înainte să ia propria decizie.

În 2015, Papa Francisc a creat un tribunal bisericesc pentru a judeca episcopii care nu protejează copiii în fața preoților care comit abuzuri sexuale.
Reply With Quote