View Single Post
  #2  
Vechi 25.01.2011, 14:16:05
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

De mica am fost invatata ca Dumnezeu ne apara si noi ca multumire trebuie sa ne rugam si sa cautam sa facem voia Lui. Crescand am inceput sa-l caut pe Dumnezeu la Biserica, unde am incercat sa ma dedic sfintei slujbe, sa invat cantarile ca asa ma concentrez mai usor, stiind ca El este aproape. L-am cautat in rugaciune, L-am rugat sa-mi dea si i-am multumit cand mi-a dat, iar cand nu mi-a raspuns la rugaciuni am incercat sa ma conving ca nu merit din cauza pacatelor mele sau sa am rabdare si sa evit celebra intrebare "de ce mi se intampla mie?". Acum incerc sa-l gasesc prin intermediul cartilor. De la Sfanta Scriptura, la carti despre credinta ortodoxa, la carti despre vietile sfintilor, sa vad cum i-a ajutat pe acestia sa faca fata nevointelor si ce au facut aceste persoane ca sa ajunga la trepte inalte de sfintenie.
Dar trebuie sa cautam ajutor si la Sfanta Ferioara Maria, Mijlocitoarea noastra si sa ne rugam din toata inima sa ne lumineze mintile sa alegem dreapta cale. Ajuta foarte mult acatistele, exista carti de mici dimensiuni, usor de transportat, cu numele de "buchet de acatiste", in care sunt acatiste pentru diferite situatii din viata: Acatistul Maicii Domnului Povatuitoarea copiilor, Acatistul Maicii Domnului pentru impacarea celor invrajbiti, Acatistul Maicii Domnului Sporitoarea granelor, Acatistul Maicii Domnului bucuria tuturor celor necajiti si lista continua, fiind 21 de acatiste, paraclise si imnuri.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote